Julegaver betød millioner af musik-downloads

I USA alene blev der i ugen mellem jul og nytår købt og downloaded 20 millioner sange fra nettet. Dobbelt så mange som i samme periode året før, men kun en brøkdel af ulovlige fildelinger.

Der var mange, der med et smil pakkede en MP3-afspiller ud juleaften. Det er den nærliggende konklusion, hvis man ser på, hvor meget musik der blev downloaded i dagene efter.

Tallene taler deres eget sprog. Amerikanerne betalte for 20 millioner sange på syv dage, hvilket er en ny rekord. Den tidligere, på 9,5 millioner sange, er fra samme periode året før, skriver BBC NEWS.

Tallene er opgjort af tracking firmaet Neilson SoundScan og dækker sange, der er købt fra eksempelvis iTunes og Napster.

Men selv om der er tale om en ganske voldsom stigning i antallet af lovlige downloads, så halser de lovlydige stadig efter dem, som er knapt så tilbøjelige til at betale for musikken.

Big Champagne, der overvåger P2P-tjenester, vurderer, at der på verdensplan hver uge bliver hentet 250 millioner sange via fildeling.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse