Thinkpad-frasalg endnu ingen gevinst for IBM

IBM's årsregnskab er mærket af frasalget af selskabets pc-division, som har forbedret indtjeningen, men endnu ikke har resulteret i bedre omsætning i de resterende forretninger.

Verdens største it-selskab, IBM, lider ingen nød på bundlinjen, men selskabet har endnu ikke formået at omsætte frasalget af pc-divisionen til øget vækst.

IBM solgte i begyndelsen af 2005 sin pc-division, som primært udgjordes af selskabets Thinkpad-serie, til kinesiske Lenovo.

Målet med frasalget var, at IBM ved at trække sig fra den hårde konkurrence på pc-markedet bedre kunne skabe vækst i selskabets øvrige forretningsområder.

Det har selskabet dog endnu ikke formået over hele linjen.

Omsætningen i selskabets Global Services-division faldt således med fem procent i forhold til året før.

IBM har dog landet en række vigtige kontrakter i løbet af 2005, som vil kunne mærkes på næste års bundlinje.

På hardwaresiden mærker IBM presset på priserne inden for server- og storagemarkedet. Selskabet mærkede dog en markant fremgang i antallet af solgte enheder og en vækst på hardwareområdet på seks procent i forhold til året før, fratrukket pc-divisionen.

Trods manglende vækst i omsætningen er IBM-ledelsen tilfreds, primært i kraft af bedre udsigter for indtjeningen.

- Vi sagde allerede tidligt på året, at vi ville hente vores indtjening gennem mindskede omkostninger snarere end øget omsætning, siger økonomidirektør Mark Loughridge fra IBM.

IBM's samlede omsætning for 2005 blev på 563 milliarder kroner med et overskud på 49 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland