Zombie-konge erklærer sig skyldig

En blot 20-årig mand fra Californien har tilstået i en af de første store sager om økonomisk motiveret hacking ved hjælp af såkaldte zombie-netværk.

20-årige Jeanson James Ancheta fra Californien har afgivet en skriftlig tilståelse og erklæret sig skyldig i den første store sag om den nye generation af hackere, der gør det for pengenes skyld.

Jeanson James Ancheta har ifølge nyhedsbureauet AP tilstået at have kontrolleret store netværk af pc'er inficeret med et bagdørsprogram, såkaldte zombier.

I udskrifter af den 20-åriges chat-historik hævder han på et tidspunkt at have kontrollen over 100.000 zombier i sit såkaldte bot-net.

Adgangen til disse zombier blev sat til salg gennem chatrooms og på hjemmesider.

Sammen med en yngre dreng fra Florida udvidede Jeanson James Ancheta i 2004 sin forretning til at omfatte omkring 400.000 pc'er, hvorpå de to installerede reklameprogrammer.

På den måde tjente de to knap 360.000 kroner fra popup-reklamer gennem software fra firmaerne Loudcash og Gamma Entertainment, skriver AP.

Sagen er den første større sag mod en hacker, der har hacket et så stort antal systemer for at tjene penge.

Zombier eller bot-net etableres via virus fra e-mail, hjemmesider eller sikkerhedshuller og består af et bagdørsprogram, som forbinder til en server, hvor programmet afventer nye ordrer.

På den måde kan bagdøren udnyttes til at installere spyware, udsende spam, udføre netværksangreb med henblik på pengeafpresning eller til at være vært for phishing-hjemmesider.

Tidligere hackersager har primært drejet sig om forsøg på at opnå berømmelse eller skaffe hemmelige oplysninger.

Økonomisk motiveret hacking har således hovedsageligt været rettet mod enkeltsystemer og ikke mod store netværk af mere eller mindre tilfældige pc'er.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere