Der er fuld knald på Lotus

Reportage: Optimismen om Lotus’ fremtid er stor på dette års Lotusphere i Orlando, USA. Partnere ser frem til at implementere avancerede nye samarbejdsløsninger, men mængden af produkter og features er ved at hæmme overblikket.

Orlando: Det ligner mest af alt en bisværm, der har indtaget de to Disney-hoteller Swan og Dolphin.

Alle 6.000 deltagere ved dette års Lotusphere har fået udleveret en rygsæk med markante gule og sorte aftegninger, og med den hektiske aktivitet, der præger årets softwaremesse, kommer tankerne hurtigt hen på et veritabelt bistade.

Blandt de omkring 80 danske partnere og kunder, der anvender IBM´s Lotus-produkter, er der optimisme, når det gælder tilliden til, at man har valgt rigtigt, når samarbejdsværktøjer og mail-systemer skal vælges som strategisk platform.

- Der er mange spændende ting, som vi skal have kigget nærmere på, siger administrerende direktør i Inopi, Claus Due.

Overblikket i fare

Inopi laver konsulentarbejde inden for arbejdsprocesoptimering.

Claus Due ser ikke mindst frem til at kunne arbejde videre med de nye annonceringer omkring IBM Workplace.

Han ser dog også en fare i det tempo, som nye funktioner og produkter lanceres i.

- Der kommer så mange nye produkter og faciliteter, at det kan hæmme overblikket. Så vi skal have undersøgt grundigt, hvad det er vi kan bruge og hvad vi ikke kan bruge, siger han.

De rigtige produkter

Og risikoen ved at partnere og kunder mister overblikket er også erkendt af topchefen for IBM´s Lotus-afdeling, Mike Rhodin.

- I øjeblikket har vi for mange produkter. Det handler i stedet om at lave de rigtige produkter, der kan forbedre virksomhedernes forretning, siger han.

Ny SAP-integration

Som et eksempel på, hvordan Lotus kan være med til at forbedre virksomhedernes forretning peger Mike Rhodin på den nye integrationsplatform til erp-systemet SAP.

Han kan dog også oplyse, at i virkeligheden har de såkaldte connectors, der kigger ned i SAP-databasen været anvendt i årevis.

Der var bare ikke nogen, der havde taget sig sammen til at lave et produkt ud af denne integrationsmulighed.

Med det nye produkt kan Notes applikationer hurtigt tilpasses med muligheder for at kigge direkte i SAP-systemet, ligesom oplysninger fra Notes-applikationen kan opdateres i SAP.

IBM forventer først og fremmest at de nye muligheder vil blive brugt I forbindelse med timeafregning, der direkte kan opdateres i erp-systemet.

Øget partnerdeltagelse

Mens de danske slutkunder i et vist omfang har droppet deltagelsen i Lotusphere er antallet af danske partnere et af de højeste nogen sinde.

Og flere af dem er netop kommet til Lotusphere for at sikre sig nye forhandleraftaler.

- Vi håber at kunne lande fem nye forhandleraftaler, siger administrerende direktør i Intravision, Jens Overgaard Dinesen.

Intravision har blandt andet udviklet et fælles kalendermodul, der kan integreres med de mest udbredte kalendersystemer.

Hertil kommer en ny integrationsmulighed med IP-telefoni og mobile løsninger. Intravision har i år valgt at droppe at have egen stand, men viser deres løsninger gennem to amerikanske forhandlere.

Samarbejd Online

En af de største nyheder ved dette års Lotusphere var netop skiftet fra at være fokuseret på, hvornår der nu kom en ny mail, til at være i direkte kontakt med omverdenen via messenger systemet Sametime.

I den forbindelse har IBM indgået aftaler med både AOL, Yahoo og Google Talk om at skabe kontakt fra virksomhedernes Sametime-system til messenger-brugere på de pågældende platforme.

Mike Rhodin fra IBM afviser dog, at Lotus er på vej ind i forbrugermarkedet.

- Vi henvender os til virksomheder og tilbyder løsninger, der kan gøre dem mere effektive. Vi vil ikke levere til almindelige forbrugere. Men derfor kan der godt være en idé i at Lotus åbner sig for omverden, og man kan gøre det fra et sikkert og kendt udgangspunkt, siger han.

Læs mere om Lotussphere i Orlando i fredagens trykte udgave af Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere