Grænserne for SAN rykkes

Hurtigere interne forbindelser i SAN’et frigør porte, så det bliver muligt at opbygge større storage netværk.

Den amerikanske producent McData lancerer et nyt 10 Gbit/s-link til deres director-enheder, som angiveligt gør det muligt at etablere betydeligt større SAN end hidtil.

Større storage-netværk omfatter grupper af switche, der er forbundet med grupper af servere og af storage-enheder. Disse switche kobler op til director-enheder i hjertet af SAN-strukturen. Dermed etableres såkaldte inter-switch-links (ISL), der dels overfører data på tværs af SAN’et og dels gør separate SAN-øer til en del af den samlede struktur.

I øjeblikket er mange SAN ved at skifte Fiber Channel-forbindelser fra 2 Gbit/s til 4 Gbit/s. ISL’erne har behov for mere båndbredde end almindelige porte, fordi de samler trafikken fra de individuelle switchporte. Med det nye link til director-enhederne, kan McData nu etablere en enkelt 10 Gbit/s ISL i stedet for for eksempel at samle fem 2 Gbit/s-porte i en gruppe. Dermed bliver der frigivet porte til almindelig anvendelse, hvilket fjerner en mulig begrænsning for SAN-størrelser.

Det reducerer også antallet af kabler til ISL-forbindelser eller til forbindelser ud til de afdelinger, der bruger storage-faciliteterne. Dette kan nedbringe udgifterne såvel til lejede fiberforbindelser som til management af SAN’et.

I den løsning, som McData nu lancere, kan kunderne vælge mellem at udskifte deres nuværende director-link eller de kan opgradere eksisterende 2 Gbit/s til 10 Gbit/s.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job