DNA-test fra internettet stemples som fup

DNA-tests, der kan købes på internettet, er i bedste fald ubrugelige til at vurdere en persons risiko for at udvikle bestemte sygdomme, advarer eksperter.

Over 1.000 forskellige gør-det-selv gen-tests er i dag tilgængelige hovedsageligt fra internettet, men forskere advarer nu mod at hive kreditkortet op af lommen for at få svar på, om man er genetisk disponeret for sygdomme.

- Selv om der er teoretiske beviser for, at visse gener kan kædes sammen med en sygdom, så er det som alt for lidt at gå efter. Der er ikke skyggen af bevis for, at disse tests gør noget godt for helbredet, siger dr. Ron Zimmern fra Cambridge University til den britiske avis The Guardian.

Lovlige

Hjemmetestene kan købes på internettet i blandt andet Storbritannien og USA, hvor testene er lovlige, så længe de ikke påviseligt er skadelige for helbredet.

Præmissen for testene er, at kombinationer af bestemte gener ofte ses hyppigere i patienter med visse sygdomme.

Derfor skulle en test kunne hjælpe med at bestemme, om man er arveligt disponeret for at udvikle eksempelvis bestemte kræftformer.

De tests, man kan købe via internettet, adskiller sig imidlertid fra hospitalernes tests ved at se på grupper af gener i stedet for bestemte mutationer af et gen.

- Der er over 1.000 forskellige tests på markedet, mange af dem tilgængelige via internettet, men vi har mildest talt ingen anelse om, hvorvidt de gør nogen nytte, siger afdelingschef Muin Khoury fra det amerikanske Centers for Disease Control and Prevention til The Guardian.

Faren ved disse tests er, at de kan give folk enten en falsk frygt for en bestemt sygdom eller falsk tryghed.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job