Google vil slå hårdere ned på søge-fuskere

BMW bliver nu sortlistet fra Google, fordi bilfabrikantens tyske hjemmeside snyder sig til en god søgeplacering. Google vil slå hårdere ned på søge-fusk internationalt.

Google opruster nu den internationale kamp mod hjemmesider, som går over grænsen i et forsøg på at få en god placering blandt søgeresultaterne i verdens mest udbredte søgemaskine.

Bilfabrikanten BMW har netop fået sine tyske sider sortlistet hos Google, og om få dage ryger it-producenten Ricoh samme vej.

Det oplyser Google-medarbejderen Matt Cutts på sin weblog.

Dermed lider både BMW og Ricoc samme skæbne som hotelkæden SAS Radisson tidligere har oplevet i Norden, hvor selskabets hjemmeside blev sortlistet hos Google efter en konkret anmeldelse fra et norsk medie.

Fokus på webspam

Ifølge Matt Cutts vil Google nu selv sætte yderligere fokus på webspam, som findes på andre sprog end engelsk.

I det konkrete tilfælde har BMW og Ricoh oprettet et hav af sider fyldt med nøgleord, som brugere kunne tænkes at søge efter. Hvis brugeren lander på en af siderne, bliver han dog automatisk sendt videre til hovedsiden ved hjælp af script-sproget JavaScript.

- Jeg har ingen tålmodighed med nøgleord-fyldte doorway-sider, der laver JavaScript-redirects, uanset sproget. Sådanne sider giver meget lidt værdi til brugeren, skriver Matt Cutts på sin weblog.

Derfor har Google givet BMW en pagerank på 0. Det er den værdi, der er med til at bestemme, hvor god en placering en hjemmeside får i søgeresultaterne.

Det danske it-firma Netpointers, som laver netop den slags sider, har tidligere over for Computerworld forsvaret sig med, at der er tale om såkaldte informationssider, og at firmaet aldrig har fået en side sortlistet.

Relevante link

Matt Cutts' weblog om Googles kamp mod web-spam

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura