Software-selskab jagter ny direktør efter fyring

Software-huset Opportunity Solutions jagter ny administrerende direktør, efter Michael Spenner er sagt op efter mindre end et år på posten. Den nye direktør skal stå i spidsen for en internationalisering.

Efter mindre end et år på posten er Michael Spenner fyret som administrerende direktør hos softwareudvikleren Opportunity Solutions.

- Virksomhedens situation har ændret sig hurtigere end forventet. Vi har nu brug for en direktør med nogle andre egenskaber, end dem vi gik efter, da vi ansatte den nu tidligere direktør, siger Henrik John Brandt.

Han er produktdirektør i selskabet og har nu midlertidigt overtaget direktørposten, mens jagten er gået ind på den fremtidige administrerende direktør.

Nyt million-underskud

Henrik John Brandt forventer selv, at han skal sidde i direktørstolen i mindre end seks måneder, før en ny direktør med større international erfaring er på plads.

Den kommende direktør skal stå i spidsen for en øget internationalisering af selskabet.

Opportunity Solutions har endnu ikke offentliggjort regnskabet for 2005, men det vil ifølge Henrik John Brandt vise et underskud "på nogle millioner kroner."

Selskabet har de seneste år haft massivt underskud og kom ud af 2004 med et underskud på den primære drift på 7,5 millioner kroner.

Resultatet i 2004 blev dog et overskud på ikke mindre end 44 millioner kroner, efter moderselskabet havde slettet gæld for 52 millioner kroner i selskabet.

International vækst

De seneste års negative udvikling skulle imidlertid nu - ifølge Henrik John Brandt - være et overstået kapitel.

Det skyldes ikke mindst, at selskabet netop har fået patent på en metode til automatisk at håndtere, arkivere og journalisere e-mail.

Den nye løsning er udviklet i samarbejde med indiske Wipro og skal sætte ekstra skub i selskabets internationale salg - primært i USA hvor myndighederne de seneste år har skærpet kravene til virksomheder om at gemme medarbejdernes e-mail.

Netop det øgede fokus på det internationale marked er ifølge Henrik John Brandt årsagen til, at det er nødvendigt at udskifte administrerende direktør Michael Spenner.

Han tiltrådte i virksomheden i april sidste år, hvor han afløste Lars Andersen på posten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos