Microsoft på massejagt efter konsulenter

Microsoft Services i Danmark skal fordobles i løbet af de kommende år, hvor Microsoft står klar med 50 nye ansættelseskontrakter. Flere fyrtårne, flere projekter og flere folk skal sætte yderligere gang i butikken.

Microsoft i Danmark udvider og vil indenfor de kommende år underskrive ansættelseskontrakter med 50 nye konsulenter, der skal arbejde for selskabets interne konsulentafdeling, Microsoft Services.

De 20 første konsulenter skal ansættes inden årets udgang, mens de øvrige skal hyres i efterfølgende år.

Afdeling fordobles

Sammenlagt betyder det, at afdelingens størrelse næsten fordobles fra de nuværende 60 medarbejdere til 110 medarbejdere, som i Microsoft Services giver råd om god anvendelse af Microsofts produkter.

Den øgede størrelse skal profilere Microsoft tydeligere i markedet og være med til at give øgede markedsandele.

- Markedet er i en positiv udvikling, og vi kan mærke en øget efterspørgsel fra vores kunder. Samtidig vil vi gerne have profileret Microsoft Services mere i fremtiden, siger Lars Nørgaard, servicedirektør i Microsoft Services.

Øget efterspørgsel

Satsningen skyldes, at Microsoft forventer fremgang for selskabets kunder, der tæller de absolut største offentlige og private virksomheder herhjemme, som eksempelvis Forsvaret, A.P. Møller - Mærsk og Danfoss.

Microsoft Services har omkring 150 kunder, hvilket betyder, at selskabet med sin nuværende størrelse ikke engang har én medarbejder per kunder.

Det skal laves om - ikke mindst fordi Microsoft Services fremover vil forsøge at stable flere af de såkaldte "fyrtårns-projekter" på benene, som skal lyse så meget op, at andre kunder får øje på Microsoft.

- Vi har for tiden sat flere mulige fyrtårnsprojekter på "hold", fordi vi ikke har kapacitet til at gennemføre dem, siger Lars Nørgaard.

Som et eksempel på et fyrtårnsprojekt nævner han udrulningen af Microsoft Business Solutions-systemet Axapta - der i dag primært sælges til små og mellemstore virksomheder - i en stor og højtprofileret virksomhed.

- Sådan noget har vi simpelthen ikke kritisk masse til at gå efter i dag, siger Lars Nørgaard.

Svært at finde folk

Selskabets typiske medarbejdere har nogle års erfaring fra andre steder i it-branchen og kender til branchens udfordringer.

Samtidig kan Microsoft Services ikke bare hyre folk fra Microsoft-partnerne, som ellers kender til rumlen, fordi de altid er med i de projekter, hvor Microsoft Services indgår.

Ifølge Lars Nørgaard øger det "jo ikke markedsandelene, hvis man bare hyrer fra hinanden".

Alt i alt gør det det til en opgave at opnormere i denne størrelsesorden.

- Det er klart, at vi har svært ved at finde folk - især som nu, hvor vi er i et marked i vækst, siger Lars Nørgaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S