Ciscos IP-telefoni til Microsoft Office

Ciscos nye tilslutning til SIP-standarden for IP-telefoni og et samarbejde med Microsoft skal gøre det muligt at anvende Microsofts Office-programmer til Cisco-IP-telefoni.

Giganterne Microsoft og Cisco samarbejder om at understøtte Ciscos IP-telefoni i Microsofts Office-produkter, så det bliver muligt at omstille IP-telefoner og foretage opkald via Microsofts software.

Det sker ved at sikre interoperabilitet mellem Ciscos nye Unified Communications System og Microsoft Office Live Communications Server.

Unified Communications System er baseret på SIP-standarden.

Cisco den eneste tilbage

Cisco har hidtil været det eneste af de store IP-telefonifirmaer, der ikke understøttede standarden.

Ifølge Cisco er det kunderne, der har efterspurgt kompatibilitet mellem Ciscos IP-telefoni om Microsofts kommunikationsværktøjer.

Ciscos understøttelse af SIP-standarden skulle samtidig åbne for, at IP-telefonikunderne lettere ville kunne sammensætte forskelligt udstyr.

- IP-telefoni er ikke længere kun et spørgsmål om at undgå at betale telefonitaksten. Det drejer sig om at øge produktiviteten og gøre folk i stand til at udføre deres arbejde mere effektivt, siger chef for IP-telefoniområdet hos Cisco, Barry O'Sullivan, til nyhedstjenesten CNET.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks