CMS-leverandører oversvømmer markedet

Tema: Der er ikke kommet nogen konsolidering på CMS-markedet. I stedet bliver der ved med at komme nye systemer og leverandører til.

CMS-markedet er ungt og uforudsigeligt. Måske netop derfor er den konsolidering, som mange hidtil har ventet ville komme, indtil videre ikke blevet til noget. Tværtimod.

En opgørelse over antallet af systemer og leverandører på det danske marked viser, at der 1.marts i år var 137 leverandører og 151 systemer.

Tallene stammer fra det danske Content Management Forum, der er et internetbaseret netværk for folk, der beskæftiger sig med content management.

Kan markedet bære så mange?

Opgørelsen overrasker, fordi der tidligere har været sået tvivl om, hvorvidt markedet kunne bære så mange danske producenter, når internationale sværvægtere som Microsoft og IBM begyndte at vise muskler med deres CMS-løsninger.

- De systemer, der tilbydes, er meget forskellige og målrettet alt lige fra biblioteker til reklamebureauer. Mange af de mindre leverandører sigter mod bestemte nicher - for eksempel mod sportsklubber - og derfor er der plads til så mange producenter, siger konsulenten Janus Boye, der rådgiver virksomheder om køb af CMS. Det er også ham, der står bag opgørelsen.

Også Lars Pedersen fra det uvildige konsulentfirma BNP, der for sjette år i træk overvåger CMS-markedet, konkluderer, at der fortsat er plads til mange forskellige producenter.

Nemmere at beholde det gamle

- Vi kan konstatere, at konsolideringen ikke er mere udbredt end for et par år siden, og det skyldes blandt andet, at der er udviklet en masse systemer, som virksomhederne har lært at bruge, mener Lars Pedersen.

Det betyder, at det et langt stykke hen ad vejen er lettest at beholde og videreudvikle det eksisterende system frem for at skifte til et nyt.

- Og det holder mange af de små leverandører i live, siger han.

BNP laver hvert år en benchmarkanalyse af CMS-markedet, og selvom der er kommet mange nye producenter til, mener BNP, at antallet af seriøse, danske systemer er begrænset.

- Der er under 10 danske systemer, som kan understøtte de krav og behov, som mellemstore og store virksomheder har. Der skal være en fleksibilitet i systemet, så det for eksempel kan integrere med virksomhedens ERP- og ESDH-system, siger Lars Pedersen.

Hos analysehuset IDC vurderer Bill Clough, at de danske leverandørers overlevelse afhænger af deres forretningsstrategier.

- Det afhænger meget af, hvem de forsøger at nå med deres produkter. Hvis man har et nicheprodukt, kan man måske nok blive på markedet. Det afhænger helt af, hvilken type af kunder, man har, siger Bill Clough.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS