Microsoft overvejer nødopdatering af Explorer

Microsoft arbejder på en sikkerhedsopdatering til et akut sikkerhedshul i Internet Explorer. Mere end 200 websteder forsøger at udnytte sikkerhedshullet.

Microsoft kan for anden gang i år blive tvunget til at udsende en ekstraordinær sikkerhedsopdatering, efter flere ondsindede websteder er begyndt at udnytte en endnu ikke lukket sårbarhed i webbrowseren Internet Explorer.

Sikkerhedsfirmaet Websense, der blandt andet står bag filtersoftware til virksomheder, har frem til mandag sporet over 200 websteder, der udnytter sikkerhedshullet.

Sikkerhedshullet bliver ifølge Websense udnyttet til at sprede en variant af bagdørsprogrammet SDbot, som kan bruges til at downloade yderligere ondsindede programmer.

Overvejer ekstra advarsel

Microsoft overvejer nu, om selskabet skal udsende en ekstraordinær opdatering, eller distribuere opdateringen sammen med den næste månedlige opdatering 11. april.

- Jeg vil gerne understrege, at Internet Explorer-holdet lige nu arbejder på en opdatering, og vi vil frigive den, hvis det bliver nødvendigt, så snart den er klar til at beskytte kunderne, skriver Stephen Toulouse, chef for Microsofts Security Response Center, på afdelingens weblog.

Sidst Microsoft måtte fravige selskabets månedlige opdateringscyklus var i januar, hvor selskabet lukkede en sårbarhed i Windows, der blev forsøgt udnyttet af op mod 100 nye virusvarianter.

Slå script fra

For at forhindre sårbarheden i at blive udnyttet kan brugerne slå scripts fra i Internet Explorer. Det vil dog nedsætte brugbarheden på mange websteder.

Microsofts eget antivirushold vil ifølge selskabet holde øje med nye ondsindede websteder og føje den software, de forsøger at installere, til Microsofts egen webbaserede virusskanner på live.com-portalen.

Relevante link

Microsoft om sikkerhedshullet

Stephen Toulouse om opdateringen

Websense om udnyttelse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere