Fængsel til ægtepar bag industrispion-bagdør

Ægteparret Ruth og Michael Haephrati er i Israel blevet idømt fængselsstraffe for at stå bag et bagdørsprogram, der i flere tilfælde er blevet udnyttet til industrispionage.

Et israelsk ægtepar skal i fængsel, efter at have erklæret sig skyldige i at have udviklet og spredt et bagdørsprogram, der er blevet brugt i en række tilfælde af industrispionage i Israel. Det oplyser antivirusfirmaet Kaspersky Lab.

De to skal endvidere hver betale en bøde på godt 1,3 millioner kroner.

Udviklet for sjov

Ruth og Michael Haephrati udviklede først den trojanske hest eller bagdørsprogram for sjov, men indså bagefter, at den måske havde interesse for andre.

Ifølge Kaspersky Lab forsøgte ægteparret først at sælge programmet til israelsk militær uden held.

Derefter tilbød de programmet til private detektivbureauer, som sagde ja tak til tilbuddet.

Disse bureauer benyttede derefter programmet på vegne af en række større israelske firmaer, til at spionere mod konkurrenterne.

Ægteparret Haephrati var bosiddende i Storbritannien og ved høringen i forbindelse med udleveringen til Israel, blev 45 virksomheder nævnt, der havde lidt tab som følge af spionagen.

Ruth Haephrati skal nu fire år i fængsel for at stå bag en computervirus, ulovlig aflytning, krænkelse af privatlivet og bedrageri. Michael Haephrati skal to år i fængsel som medskyldig i samme forbrydelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S