Kryptér dine data ved hjælp af en kvasar

Hvis du har brug for endeløse mængder af tilfældige tal til kryptering af datastrømme, så er radiosignaler fra fjerne kvasarer måske løsningen, foreslår japanske forskere.

Japanske forskere foreslår en særdeles alternativ måde til at kryptere en dataforbindelse, som udnytter naturens egne tilfældighedsgeneratorer, de fjerne kvasarer. Det skriver New Scientist.

En kvasar er en særdeles kraftig kilde af elektromagnetisk stråling, der udsendes fra supermassive sorte huller i meget fjerne galakser.

Den radiostråling, der udsendes fra en kvasar, er fuldstændigt tilfældig, og det kan udnyttes til sikker kommunikation her på jorden, mener de japanske forskere.

Spænder over bredt spektrum

- Kvasarbaseret kryptering bygger på det fysiske faktum, at sådan et signal er tilfældigt og spænder over et bredt spektrum, siger Ken Umeno fra National Institute of Information and Communications Technology til New Scientist.

Kryptering benytter typisk mindst én nøgle, som kan kryptere meddelelsen og dekryptere den igen.

De mest udbredte typer benytter sig dog af en såkaldt public-key-infrastruktur.

Et af problemerne med kryptering er at få skabt gode nøgler, som ikke kan "gættes" af en person, der lytter med på kommunikationen.

Ikke ægte tilfældige tal

Hvis afsender og modtager kan aftale et tilfældigt tal, vil det være vanskeligt for mellemmanden at bryde koden. Men computere kan ikke generere ægte tilfældige tal.

Det kan man derimod ud fra signalet fra en kvasar.

Det kræver dog i så fald, at både afsender og modtager har adgang til en kraftig radioantenne - eventuelt via internettet - og synkroniserede præcise ure, så de er sikre på at få det samme tilfældigt genererede signal fra kvasaren.

De japanske forskere foreslår teknikken anvendt til kryptering af datastrømme. Ved at tilføje tilfældighedsfaktoren vil kommunikationen dermed kunne gøres mere sikker end i dag.

Antenne er usikker

Andre krypteringseksperter tvivler dog ifølge New Scientist på behovet for denne type kryptering i forhold til de allerede eksisterende teknikker.

Dertil kommer et nyt usikkerhedselement, når sikkerheden afhænger af en antenne, der af gode grunde skal have fri adgang til kunne modtage signaler fra universet, men dermed også eventuelle ondsindede personer gemt i budskadser omkring antennen.

- Det er let at snyde en modtagerantenne og tage kontrol over det signal, modtageren ser, siger Markus Kuhn fra Cambridge Universitet til New Scientist.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S