Dansk it-forhandler truer med tæsk

Uffe Pedersen, der ejer it-forhandlerne Chippen.dk og Guncity.dk, truede med tæsk, da journalister ville spørge til et hav af klager over hans onlinebutikker.

Den omstridte ejer af de to onlinebutikker Chippen.dk og Guncity.dk, Uffe Pedersen, har på ny bragt sig selv i modvind.

Ifølge Ekstra Bladet truede Uffe Pedersen to journalister fra avisen, da de ville spørge til, hvorfor it-forhandleren har været i centrum for mere end 40 sager hos Forbrugerklagenævnet.

- I kan bare lukke røven, ellers kan I få nogen på hovedet, lød truslen.

Senere krævede Uffe Pedersen ifølge Ekstra Bladet at få filmen med de billeder, som avisens fotograf havde taget.

Flere sager

Forbrugerklagenævnet har indtil videre afgjort 14 sager mod Chippen.dk, og forbrugerne fik ret i samtlige tilfælde.

Som tidligere omtalt på Computerworld er Uffe Pedersen flere gange blevet ramt af den nye forbrugerlov, som trådte i kraft i 2004.

Den giver mulighed for at offentliggøre navnene på de firmaer, som ikke følger de afgørelser, Forbrugerklagenævnet kommer med.

Lige nu er Chippen.dk til stede med en enkelt sag på siden Firmatjek.dk.

- 80 procent af firmaerne på Firmatjek respekterer nævnets afgørelser. Det gør dette firma tydeligvis ikke. Han er ligeglad med landets købelov og -regler, siger Ann Lehmann Erichsen fra Forbrugerstyrelsen til Ekstra Bladet.

E-handelsforeningen mener, at firmaer som Chippen.dk er med til at ødelægge hele branchens ry.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job