Teleselskab nedlægger 2000 stillinger

Teleselskabet Orange nedlægger mellem 1.800 og 2.000 stillinger i Storbritannien i et forsøg på at reducere selskabets udgifter med 15 procent.

Det franske-ejede mobilselskab Orange nedlægger et sted mellem 1.800 og 2.000 stillinger alene i Storbritannien, skriver Financial Times.

Fyringerne følger i kølvandet på Orange-ejeren France Telecoms beslutning om at fusionere mobilselskabet Orange med internet-udbyderen Wanadoo.

De to selskaber beskæftiger tilsammen 12.000 ansatte i Storbritannien.

Nedlæggelsen af stillingerne vil ske i en kombination af fyringer, førtidspensioneringer og naturlig afgang.

Nedskæringerne i Storbritannien vil blive fulgt af tilsvarende aktiviteter i Holland, hvor France Telecom også sammenlægger Orange og Wanadoo.

Moderselskabet France Telecom kommer også selv til at holde for i sparerunden, der skal reducere selskabets udgifter med 15 procent.

France Telecom annoncerede i februar, at det vil nedlægge cirka 17.000 stillinger frem til 2008.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere