Dansk pc-salg på vej mod ny rekord

Det danske pc-salg er på vej mod ny rekord, hvis udviklingen fortsætter. I 2005 blev der solgt en million pc'er herhjemme. I de første tre måneder af 2006 er der blevet solgt 290.000 stykker.

Det danske pc-marked styrer mod en ny samlet rekord for 2006, viser den seneste salgsstatistik for pc-salget i Danmark fra analysehuset IDC Nordic.

Hvor der i 2005 blev solgt lige godt en million pc'ere i Danmark, så er der allerede i første kvartal i år solgt næsten 290.000 pc'ere i Danmark. Det svarer til 19 procent flere end i samme kvartal sidste år.

Bærbare rykker

Hvor der blandt de private forbrugere har været et mindre fald i salget af stationære computere, så er det især salget af bærbare pc'ere, der rykker fra.

Hvor der i 1. kvartal 2005 blev solgt 109.000 bærbare, så er der i samme kvartal i år solgt over 160.000 bærbare.

Det er ikke mindst de private, der supplerer pc-samlingen med en bærbar, viser tallene fra IDC.

HP er samlet set stadig den største pc-sælger i Danmark med en samlet markedsandel på 23 procent. Noget efter følger Acer og Dell med en markedsandel på 17 procent hver.

Acer er dog stadig den største på salget af bærbare pc'ere, men senioranalytiker i IDC Nordic Anders Elbak oplyser, at HP er godt på vej til at indhente Acer.

Fujitsu Siemens Computers deler med Lenovo fjerdepladsen med en markedsandel på 11.

For Lenovo er der tale om yderligere en tilbagegang fra IDC seneste opgørelse, der gav Lenovo en markedsandel på 13 procent.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job