Første 35.000 elever til eksamen via internettet

De første af 35.000 elever fra 1.000 skoler landet over var torsdag til skriftlig eksamen i fysik/kemi og biologi via internettet. Eksamen er den første digitale af sin slags i den danske folkeskole.

Eleverne i afgangsklasserne på 1.000 skoler landet over indledte torsdag de første digitale eksamener via internettet i den danske folkeskole.

Prøverne er i fagene biologi og fysik/kemi og fortsætter mandag og tirsdag i næste uge indtil cirka 35.000 elever har fået testet deres viden.

- Af tekniske, praktiske og kapacitetsmæssige grunde afvikler vi prøverne i flere sessioner, siger kontorchef Erik Nexelmann i Undervisnings-ministeriet.

Hurtige karakterer

Prøven består af to dele for henholdsvis biologi og fysik/kemi efter en multiple choise-model, hvor eleverne vælger mellem flere svarmuligheder.

Umiddelbart efter prøven finder der en digital optælling sted, hvorefter eleven får oplyst sin karakter.

- Vi har prøverne liggende på et centralt it-system, og de bliver på prøvetidspunktet gjort tilgængelige for de enkelte elever via internettet, siger Erik Nexelmann.

Det er første gang, at der afholdes den form for digitale prøver i folkeskolen, men også første gang, at der overhovedet er skriftlig eksamen i biologi og fysik/kemi.

Sammenligningsgrundlaget for den digitale eksamensform bliver derfor alene de tilsvarende prøver, der afholdes på traditionel vis på andre skoler.

Det har været op til skolerne selv, om de har ønsket at benytte den nye digitale form eller den traditionelle fremgangsmåde med papir og kuglepen.

Cirka 1.000 skoler afholder prøven digitalt, mens de resterende 500 har holdt sig til papiret svarende til henholdsvis 35.000 og 25.000 elever, oplyser Erik Nexelmann.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job