Overtakserede sms'er bremser mobilbetaling

Mobiltelefonen som betalingsmiddel bliver bremset af, at teleselskaberne tager op mod 15 kroner i gebyr. Nu vil betalingsselskabet Ewire satse mobilt for at skabe et billigere alternativ.

Det er blevet populært at betale for ringetoner, billeder og konkurrencer med sin mobiltelefon, men teleselskaberne tager en alt for stor del af indtægterne, hvis man spørger indholdsleverandørerne.

Mobilselskabet tager nemlig 25 procent af beløbet, når momsen er trukket fra.

Det bliver helt op mod 15 kroner, hvis der handles for 75 kroner, som er det højeste beløb lovligt på en mobiltelefon.

- Som slutkunde får du meget mere for pengene, hvis du betaler via dankort i stedet for via din mobilkonto, så det gør at markedet ikke vokser. En meget større del af markedet ville bruge mobilen til at betale med, hvis man satte procenten ned, mener direktør og stifter Lars Hjørne fra gateway-selskabet Wireless Factory.

Wireless Factory har kun eksisteret i seks måneder, men er allerede den næststørste formidler af mobiltjenester og betalinger med en tredjedel af det danske marked. Selskabet er kun overgået af konkurrenten Unwire.

Ny kontakt til teleselskaber

Blandt kunderne er Dating.dk, hvis moderselskab Freeway også er med i ejerkredsen og har haft stor succes med at lade brugerne betale via mobiltelefon.

Med den voldsomme vækst vil Wireless Factory nu forsøge på ny at tage kontakt til teleselskaberne.

- Vi vil tage en dialog med operatørerne for at få dem til at overveje deres prissætning igen. Vi har nu nået en størrelse, hvor operatørerne burde lytte til vores bekymringer, siger Lars Hjørne.

På trods af de høje udgifter for leverandørerne oversteg antallet af mobilbetalinger allerede i 2005 antallet af dankort-transaktioner på nettet.

Mobilbetaling er fremtiden

Derfor har man også hos den alternative betalingsformidler Ewire blikket stift rettet mod mobilmarkedet, som i fremtiden ventes at have langt den største vækst.

- Decideret betaling via mobiltelefonen til butikker har vi ikke gjort endnu, men det bliver vores hovedforretning på længere sigt. Vi kan se, at mobiltelefoner bliver omdrejningspunkt for brugen af internettet og køb af tjenester, siger direktør Morten Holst.

Ewire har i dag over en kvart million registrerede brugere, som har muligheden for at sætte penge ind på en digital konto.

Herefter kan de ret simpelt bruge pengene til at handle på nettet eller overføre dem via e-mail og sms til andre brugere.

Samme koncept kan bruges til at betale med mobiltelefonen for både digitale tjenester og fysiske produkter, men det kræver, at gateways som Wireless Factory og Unwire er med på ideen.

- Principielt kunne vi godt gå uden om teleselskaberne, men det kræver, at brugerne ved, hvad Ewire er og at de skal sætte penge på vores system. Den opgave kan en enkelt spiller på markedet ikke løfte alene, så vi arbejder med at få flere med, siger Morten Holst.

Teknikken er klar

Ifølge ham er Ewire så langt med den tekniske del, at selskabet kunne være klar med et system i løbet af kort tid, hvis andre går med på ideen.

Umiddelbart får den digitale pung dog en kold modtagelse fra Wireless Factory.

- Vi vurderer hele tiden alternative løsninger, men historisk set har de wallet-løsninger, som Coinclick, Valus og Ewire har tilbudt, aldrig har slået an, fordi det er for besværligt for kunderne at skulle overføre penge til en tredje konto. Vi arbejder med vores kunder på at se, om du i stedet kan få adgang til din bankkonto via sms og tastselv, siger Lars Hjørne.

Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH) afholder 30. maj et seminar som betalinger via sms på mobiltelefoner, hvor både PBS og flere teleselskaber deltager. Seminaret holdes i den gamle børsbygning i København.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job