KMD tager kampen op med ERP-leverandører

KMD er klar til at tage kampen op mod de øvrige spillere på det kommunale ERP-marked, efter selskabets SAP-baserede økonomisystem efter længere tids venten nu er i luften i den første kommune.

Hvidovre er som den første kommune gået i luften med et SAP-baseret økonomisystem fra den danske it-gigant KMD, efter problemer med implementeringen tidligere på året fik forgangskommunen Århus til at udskyde driftsstarten.

Dermed er KMD klar til at tage kampen op med ERP-leverandører som EDB Gruppen og Fujitsu Services, der har benyttet ventetiden på KMD's SAP-baserede økonomiløsning til at lande kontrakter med en stribe af landets kommende 98 storkommuner.

- Hvidovre har sammen med Århus deltaget i udviklings- og testarbejdet og har nu som den første taget løsningen i brug, siger produktmarkedschef Jens Otto Størup, KMD

Strategisk SAP-samarbejde

KMD's SAP-baserede økonomistyringssystem Opus er et resultat af omlægningen af selskabets it-løsninger til en SAP-platform i forbindelse med et strategisk samarbejde med den tyske ERP-gigant SAP.

Foruden Hvidovre Kommune og Århus har fem andre af landets kommende 98 kommuner valgt at implementere den nye løsning i løbet af i år.

Næste år følger cirka 20 kommuner, forventer Jens Otto Størup.

- Det handler primært om kommuner, der i forvejen har en økonomiløsning fra KMD, og som nu skifter til vores nye SAP-baserede løsning, siger Jens Otto Størup.

Han forventer, at kommunerne vil få en større sammenhæng mellem deres KMD-systemer, efterhånden som KMD omlægger andre løsninger på eksempelvis social- og skoleområdet til en SAP-platform.

Skarp ERP-konkurrence

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en række af kommunalreformens fusionskommuner den seneste tid har valgt økonomisystemer fra KMD-konkurrenter frem for at vente på KMD's SAP-baserede løsning.

Analysehuset IDC har i den forbindelse vurderet, at økonomistyringssystemer er et af de områder på det kommunale marked, hvor andre it-spillere reelt har en mulighed for at konkurrere med KMD.

Eksempelvis har EDB Gruppen sat sig på mindst otte af landets kommende 98 storkommuner, mens Fujitsu på nuværende tidspunkt har sat sig på 12 af storkommunerne med selskabets Axapta-baserede Prisme-system.

- Målt på markedsandele vinder vi på kommunalreformens sammenlægninger. Vi har aftaler med 12 kommuner og to af de kommende regioner på plads og forventer at kunne indgå aftaler med yderligere kommuner, siger salgsdirektør Bjarne Thurø, Fujitsu Services.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere