S kræver indgreb mod DR-samarbejde med TDC

Socialdemokraternes it-ordfører vil have kulturminister Brian Mikkelsen (K) til at gribe ind over for public service-kanalen DR, der henviser netradio-lyttere til TDC musikbutik på nettet.

Socialdemokraterne vil sætte en stopper for, at den licensfinansierede public service-kanal DR linker direkte fra DR's netradio til privatejede TDC's musikbutik.

- Det er helt fint, at DR har sikret sig, at net-lytterne kan købe den musik, de lytter til, men det er uholdbart, at to gamle monopoler som DR og TDC går sammen om at holde konkurrenterne ude, siger Socialdemokraternes it-ordfører Magnus Heunicke.

Han vil nu bede kulturminister Brian Mikkelsen (K) og videnskabsminister Helge Sander (S) om at finde en løsning på problemet.

Overvejer prisportal

Computerworld beskrev for mere end et år siden, hvordan TDC-konkurrenter som Den Blå Avis med musiktjenesten Payload er fortørnede over samarbejdet mellem TDC og DR.

Forargelsen går på, at en halvoffentlig institution som DR stiller selskabets netradio til rådighed som en reklamesøjle for privatejede TDC's musikbutik på nettet.

Senere har DR været på banen med et forslag om at oprette en musikportal, hvor lytterne kan sammenligne priser på musiknumre i forskellige online musikbutikker.

Dengang oplyste radiodirektør Leif Lønsmann til Computerworld, at DR var i kontakt med 10-12 musikudbydere, der ligesom TDC gerne ville have adgang til DR's netradio og de flere end 400.000 månedlige lyttere.

Det har fredag ikke umiddelbart være muligt at få en kommentar fra DR til, hvordan det går med planerne om at oprette en musikportal med andre deltagere end TDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere