Saab køber Mærsk Data Defence for 73 mio. kr.

Den svenske koncern Saab køber Mærsk Data Defence med 210 ansatte. Svenskerne lægger 73 millioner kroner på bordet for det danske selskab.

Den svenske koncern Saab Technologies køber Mærsk Data Defence med 210 ansatte.

Saab Technologies betaler ifølge Computerworlds oplysninger et estimeret beløb på 73 millioner kroner for det danske selskab.

Mærsk Data Defence producerer informationsløsninger til såkaldte forsvarsrelaterede formål, mens Saab leverer kommando- og kontrol-systemer på det internationale marked.

Henrik Ekmann, topchef i Mærsk Data Defence, mener, at selskabet er klart til at komme videre op i det internationale hierarki.

- Mærsk Data er en sund virksomhed, der over de seneste år er vokset til det dobbelte. Det har potentiale til at udvikle sig yderligere, siger han.

Mærsk Data Defence har netop meldt sig ind i kampen om det danske beredskabsnet, der er på vej i udbud.

I dette billede er Saab en stærk spiller, mener Henrik Ekmann, idet det i Sverige er netop Saab, der står bag etableringen af det landsdækkende beredskabsnetværk.

Mærsk Data Defence har netop indkaldt til en beredskabskonference for på den måde at ruste sig til kampen om det attraktive netværk herhjemme.

Ifølge administrerende direktør i Saab, Kenth-Åke Jönsson, vil Saab bruge opkøbet af det danske selskab til at udvikle Saab til en nordisk forsvarsvirksomhed.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura