Massiv kritik af EU-regulering af internettet

Virksomheder fra hele Europa advarer indtrængende EU mod at beslutte, at nettet skal reguleres på samme måde som det traditionelle tv-marked. Det vil presse innovation og arbejdspladser ud af Europa.

EU-planer om at regulere al fremtidens audio-visuelle indhold på internettet bliver mødt med massiv kritik og hævede øjenbryn forud for Europa-Parlamentets møde torsdag

I samlet trop er repræsentanter for erhvervslivet i syv lande med mere end en halv million medlemsvirksomheder gået sammen i foreningen "Common European Business Position".

Her peger de samstemmende på, at en regulering af tv og lyd på internettet efter samme model som almindeligt tv vil bremse for internettets udvikling og i værste fald presse innovative virksomheder helt væk fra Europa.

Gamle regler i en ny verden

Ifølge gruppen bærer direktivet i stor stil præg af, at det er regler fra den traditionelle tv-verden, der forsøges overført til internet-verdenen. Og det kan man ikke, mener den.

Det er da også tilfældet, at direktivet med det nuværende forslag skal udvides til også at dække nye medieformer som lyd og tv på nettet samt forskellige multimedie-tjenester til 3G-mobiltelefoner.

Samtidig lyder frygten, at direktivet især vil ramme de små og mellemstore medievirksomheder, der i særlig grad er i spidsen for innovationen i mediebranchen netop nu.

- Det er stadig uvist, hvordan de nye tjenester vil udvikle sig på decentraliserede, dynamiske og globale online-platforme, men en traditionel regulering vil næppe skabe den nødvendige innovative tilgang, hedder det i en meddelelse fra "Common European Business Position".

- Hvis direktivet godkendes risikerer EU-ministrene at skyde sig selv i foden, fordi de underminerer ambitionen om at fremme en åben og konkurrencedygtig digital økonomi, siger John Cridland fra organisationen.

- Der er meget lidt i dette direktiv, der hjælper Europas virksomheder i at konkurrere i den hurtigt-rykkende og stærkt konkurrenceprægede digitale verden indenfor broadcasting og annoncering, siger han.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S