IT-Branchen utilfreds med ny licensaftale

Forhandleres pligt til at indberette købere af tv-apparater til licenskontoret udvides til at omfatte computere og visse mobiltelefoner med det nye medieforlig. Organisationen IT-Branchen forudser administrations-bøvl.

Med den nye medielicens på blandt andet computere, iPods og visse mobiltelefoner udvides elektronikforhandlernes indberetningspligt om købere af tv og radioer til også at omfatte den nye type af licenspligtige apparater.

Det fremgår af det medieforlig, der mandag er indgået mellem regeringen og partierne i Folketinget minus Enhedslisten.

I organisationen IT-Branchen er chefkonsulent Mette Lundberg alt andet end tilfreds med, at forhandlerne nu får udvidet indberetningspligten.

Hun havde hellere set, at pligten helt forsvandt, og at man fandt en anden måde at opkæve licens på.

Administrativt bøvl

- Man fastholder forhandlernes indberetningspligt og udvider den til de nye typer af apparater. Det giver uforholdsmæssigt meget administrativt bøvl for forhandleren set i forhold til, at stort set alle køberne sandsynligvis i forvejen betaler licens, siger Mette Lundberg.

Hun har på vegne af organisationen IT-Branchen argumenteret for, at man i stedet indførte et system, hvor alle husstande var omfattet af den nye medielicens.

I stedet for at blive tilmeldt skulle husstanden så framelde sig, hvis den ikke havde apparater omfattet af licensen.

Fortsætter pres

- Man kunne eksempelvis på selvangivelsen give mulighed for, at folk kunne afmelde deres husstand, hvis de ikke havde apparater omfattet af licensen, siger Mette Lundberg.

Den model vil IT-Branchen trods dagens forlig fortsat arbejde for.

Alternativt burde licens opkæves via skatten, så forhandleren slap for besværet med at indberette købere af elektronik, mener Mette Lundberg.

- Public service-medier er et kulturelt projekt på samme måde som eksempelvis teatre og biblioteker, som vi i forvejen alle betaler til via en solidarisk beskatning, siger Mette Lundberg.

Relevante link

Medieaftale 2007-2010 (pdf)

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2027

    Sikkerhed | København

    Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,