Oracle-topchef roser dansk standard-beslutning

Software-giganten Oracles topchef for standardisering roser under et besøg i København den danske beslutning om at indføre åbne standarder i staten. Implementeringen af beslutningen bør imidlertid ske med en pragmatisk nærmere end principfast tilgang til virkeligheden.

Oracle-topchefen Donald Deutsch roser under et besøg i København den danske beslutning om at indføre åbne standarder i det offentlige.

- Danmark har truffet en i mine øjne både fremsynet og rigtig beslutning om at satse på åbne standarder, og det kan vi fra Oracle kun støtte, siger Donald Deutsch.

Han er vicedirektør for standardiserings-strategier og it-arkitektur hos software-giganten Oracle, som han repræsenterer i flere internationale organisationer for standardisering.

Det er også i den funktion, at han i disse dage besøger Danmark i kølvandet på Folketingets beslutning om at indføre åbne standarder i staten fra 2008 eller så tidligt, som det er teknisk muligt.

Pragmatisk tilgang

- Det er en vigtig beslutning, men som jeg har forstået det, har man endnu ikke lagt sig fast på, hvordan den præcist skal gennemføres, siger Donald Deutsch.

- Der venter et stort arbejde, og mit råd vil være, at man går til implementeringen med en pragmatisk tilgang til virkeligheden fremfor en principiel. Der er mange facetter af åbenhed, og det bliver man nødt til at have øje for, siger han.

Donald Deutsch råd til det offentlige er, at man nu lægger sig fast på at indføre reelt åbne standarder.

- En standard er kun reelt åben, hvis alle interessenter på lige fod har adgang til at deltage i arbejdet om udviklingen af den, siger han.

Ikke en enkelt ejer

- Man kan ikke definere en standard som åben, hvis den er ejet af et enkelt firma, eller hvis det kun er en gruppe af it-virksomheder, der har mulighed for at være med i arbejdet omkring den, siger Donald Deutsch.

Udtalelsen falder med slet skjult henvisning til softwaregiganten Microsoft, der med den kommende kontorpakke Office 2007 selv hævder at understøtte åbne standarder på dokument-området med det Microsoft-udviklede format Office Open XML.

Microsoft-formatet er fra flere sider blevet kritiseret for at være it-gigantens forsøg på kun halvvejs at komme kritikerne af Microsofts lukkethed i møde.

Open XML-formatet ses samtidig som et forsøg på at dæmme op for udbredelsen af eksempelvis dokumentformatet Open Dokument Format (ODF).

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS