Smækker ny stor skat på amerikanske it-giganter - frygter lammende modsvar fra Trump

Virksomheder som Google, Apple, Meta og Amazon kan blive ramt af en omfattende ny skat på store digitale platforme. Men bliver forslaget om den nye skat gennemført kan, der kommer et uproportionalt amerikansk modsvar, lyder advarslen.

Artikel top billede

Franske politikere er på vej med en ny lov, der næppe bliver modtaget med stor begejstring på den anden side af Atlanten.

For det franske parlament har netop stemt for en fordobling af en allerede kontroversiel skat på store tech-platforme, der især vil ramme amerikanske tech-giganter som Google, Apple, Meta og Amazon.

Den hidtidige skat på tre procent har skullet betales af alle virksomheder med en global omsætning på 750 millioner euro, men i forbindelse med det nye lovforslag bliver grænsen nu hævet til to milliarder euro, hvilket ses som et forsøg på at sikre, at franske virksomheder ikke bliver ramt af skatten.

Modstand fra regeringen

Forslaget mangler at blive vedtaget af det franske andetkammer, Senatet, og det er også mødt med modstand fra den franske regering, som advarer om risikoen for gengældelse fra den amerikanske regering.

Den franske økonomiminister Roland Lescure har ifølge mediet Politico kaldt det for en ”uproportionel lov”, der risikerer at blive mødt af et tilsvarende amerikansk modsvar.

John Murphy, der senior vicepræsident for det amerikanske handelskammer, siger til Politico, at han håber, at mere besindige stemmer vil forhindre, at den forhøjede tech-skat bliver vedtaget.

"Det nye forslag ser ud til udelukkende at være rettet mod amerikanske virksomheder, hvilket sandsynligvis vil udløse gengældelsesforanstaltninger, der vil påvirke den bredere franske økonomi," siger han.

Vil berolige USA

Charles Sitzenstuhl, der er medlem af det franske parlament for Emmanuel Macrons parti, Renaissance, forsøger dog at berolige amerikanerne.

"Formålet med denne skat er på ingen måde at skade USA. Det siger jeg til de amerikanere, der lytter med - i det mindste på ambassaden," siger han tirsdag.

Den foreslåede tech-skat på seks procent er dog blevet reduceret betydeligt i forhold til et tidligere forslag, der ønskede at forhøje den til hele 15 procent.

Den nuværende franske tech-skat blev indført i 2019 under Donald Trumps første præsidentperiode, dengang med støtte fra den franske præsident Emmanuel Macron.

”De store digitale aktører bidrager ikke til samfundets bedste, og de er ikke med til at skabe et godt system. Heller ikke for amerikanske arbejdere,” sagde Emmanuel Macron dengang.

Men forslaget blev også dengang mødt med stor modstand fra den amerikanske regering, som blandt andet truede med at indføre told på franske vine.

Indgik kompromis

Det lykkedes dog den daværende franske finansminister Bruno Le Maire at indgå et kompromis med den amerikanske regering, som blandt andet betød, at verdenshandelsorganisationen OECD ville kompensere de amerikanske tech-giganter.

Herhjemme har statsminister Mette Frederiksen (S) også tidligere støttet et forslag om en skat på tech-giganterne.

"Skat er en af de områder, hvor man kommer til at mærke, at der er kommet en ny dansk regering. Den tidligere regering lå helt forkert og var, synes jeg, i et meget kedeligt selskab, fordi man modarbejdede en beskatning af tech-giganterne," sagde hun til Børsen i 2019.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car