Combo Solutions i betalingsstandsning

ERP-huset Combo Solutions er efter flere års nedtur gået i betalingsstandsning for at holde selskabets godt 100 kreditorer fra døren. En investor er på trapperne, og direktøren forventer, at det kriseramte selskab kan undgå konkurs.

Det Næstved-baserede ERP-selskab Combo Solutions har trukket stikket ud og er gået i betalingsstandsning for at holde kreditorerne fra døren.

Det sker efter et kriseår, hvor selskabet har fyret næsten halvdelen af sine medarbejdere og med hiv og sving har forsøgt at komme på rette kurs.

- Vores likviditetsmæssige situation er så svag, at vi har været nødt til at søge en proaktiv løsning, siger Frands Sharpe, administrerende direktør.

Han har op til betalingsstandsningen forsøgt at finde en ordning med selskabets godt 100 kreditorer, men det kiksede at lande aftaler i det nødvendige omfang.

- Derfor har vi været nødt til at bruge dette instrument for at undgå en helt ukontrollabel situation, der kunne være endt med en konkurs, siger Frands Sharpe.

Har tabt penge i flere år

Combo Solutions nedtur har været på vej i et stykke tid.

Selskabet tabte i 2003 1,1 million kroner, mens tabet i 2004 blev på 370.000 kroner op en omsætning på godt 24 millioner kroner.

Formelt går Combo Solutions i betalingsstandsning med en gæld på næsten syv millioner kroner og aktiver for blot omkring halvanden million kroner.

Det tager Frands Sharpe dog med et skuldertræk.

- Når man går i betalingsstandsning bliver goodwill og immaterielle værdier automatisk værdisat til nul, og det er klart, at vi har noget værdi på de områder, så tallene passer ikke helt. Samtidig tjente vi faktisk penge i første kvartal. Vi tjente bare ikke nok, fortæller han.

Timingen helt hen i skoven

Den dårlige økonomiske situation skyldes ifølge direktøren en "hel palette af ting."

Han mener, at Combo Solutions har været uheldig med timingen i de fleste af de ting, der er blevet iværksat i 2005.

- For eksempel mistede vi fire medarbejdere til Data Pro, og det var med til at sætte os tilbage. Det betød også, at vi var nødt til at købe dyr konsulentbistand ude i byen for at blive dækket af, fortæller han.

Efterfølgende har Combo Solutions fyret en række medarbejdere i forsøget på at bringe omkostningerne ned på et acceptabelt niveau. Selskabet beskæftiger nu 15 medarbejdere mod 25 for et år siden.

Investor klar med penge

For tiden der forhandler Combo Solutions med en investor, der står klar i kulissen til at poste den nødvendige kapital ind i selskabet.

Derfor forventer Frands Sharpe, at selskabet inden længe kan træde ud af betalingsstandsningen og fortsætte i sin nuværende form.

Indtil detaljerne er på plads, holder parterne detaljer om beløb og vilkår i kapitaltilskuddene tæt ind til kropppen.

- Jeg vil klart mene, at vi er på vej op på højkant igen, siger direktøren.

Combo Solutions er henover årene vokset på sammenlægninger af mange mindre, uafhængige konsulenthuse.

Selskabet skiftede i januar navn fra det gamle Combo IT til Combo Solutions.

Navneskiftet markede dengang ifølge selskabet et strategiskifte fra traditionel it til at være et "solutions center" med fokus på rådgivning og implementering.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S