Hvad går din sommerferie med, Lasse Frost?

Husk den bærbare, lyder sommerrådet fra 38-årige Lasse Frost, der er administrerende direktør i Zepto Computers. Han satser på at bruge meget tid på at sejle i ferien.

- Hvor lang er din sommerferie?

- Det ved jeg ikke. Jeg prøver at holde så meget sommerferie som muligt, når der er mindre travlt i firmaet samtidig med, at vejret er godt.

- Hvem holder du sommerferie sammen med - og hvor?

- Det gør jeg sammen med min familie. Vi holder sommerferien i Danmark.

- Hvor tit tjekker du arbejdsmail eller telefonsvarer i løbet af sommerferien?

- Telefonen tjekker jeg hver dag. Og hvis det er muligt, tjekker jeg også e-mail hver dag. Men jeg svarer ikke nødvendigvis på dem samme dag.

- Hvor ofte tænker du på dit arbejde i løbet af sommerferien?

- Det gør jeg hver eneste dag.

- Hvordan lader du bedst op i ferien?

- Ved at lave noget fysisk som at surfe eller sejle, hvor man får tankerne langt væk og slipper arbejdet en stund.

- Har du nogle særlige sommerferie-traditioner?

- Ja, jeg er meget på vandet.

- - Et godt sommertip?

- Husk den bærbare på ferien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S