Microsoft lukker ormehul i Windows

Microsoft har udsendt opdateringer, der skal lukke 18 sikkerhedshuller eller nok til en hel golfbane. Både Office og Windows er udsatte.

Microsoft har udsendt syv sikkerhedsopdateringer, som lukker i alt 18 sikkerhedshuller i Windows og Office, heraf flere kritiske.

Det danske sikkerhedsfirma Secunia betegner sikkerhedshullerne i regnearket Excel som de mest alvorlige, da de allerede er blevet udnyttet i forsøg på at sprede ondsindede programmer.

Sikkerhedsfirmaet Symantec fremhæver til gengæld to sikkerhedshuller i Windows, som potentielt vil kunne udnyttes til at skabe en orm, der automatisk kan sprede sig via netværket.

Ifølge SANS Internet Storm Center ser det ud til at være mest alvorligt for systemer med Windows 2000, der umiddelbart er sårbare i standardopsætningen.

Opdaterede versioner af Windows Server 2003 og Windows XP ser ikke ud til at være sårbare i samme grad i standardopsætningen.

Microsoft har også udsendt en opdatering, der lukker et kritisk sikkerhedshul i DHCP-klienten til Windows, der dog umiddelbart kun kan udnyttes fra lokalnetværket.

Blandt de alvorlige sikkerhedshuller er også endnu et problem med Offices håndtering af billedfiler. Denne gang er det formaterne GIF og PNG, der kan udnyttes til at få afviklet ondsindet programkode på systemet.

Relevante link

Microsoft om månedens opdateringer

SANS Internet Storm Center

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job