Gartner: Risikabelt at tilpasse programmer

Der er stor risiko for at skabe sikkerhedshuller i software, der kræver megen tilpasning, som det er tilfældet med SAP og Oracle-produkter, advarer analysefirmaet Gartner.

Den største risiko for sikkerhedshuller i software opstår, når standardprogrammer skal tilpasse til brug i den enkelte virksomhed, advarer analysefirmaet Gartner.

Specielt forretnings-software og applikationer som produkter fra SAP og Oracle, der kræver store mængder tilpasning, er kædens svageste led, når det gælder sikkerheden af programmerne.

- Tilpasset kode gennemgår ikke den samme kvalitetstest som kommerciel kode gør det, siger analysechef Rich Mogull fra Gartner.

Samtidig er der ingen leverandør, der udsender en opdatering og en tilhørende advarsel, når der opdages et sikkerhedshul i den tilpassede kode.

Tilpasning åbner for usikkerhed

En stor del af forretningssoftwaren, der anvendes i virksomheder, kræver en vis mængde tilpasning af koden, hvilket åbner for, at der bliver implementeret usikker kode på grund af manglende omtanke eller forglemmelser.

Ifølge Rich Mogull har Oracle dog mulighed for at kunne få rettet op på rammerne for sikkerhed i implementeringen af selskabets software, da PeopleSoft før Oracles opkøb havde opbygget en fornuftig sikkerhedsmodel.

Værre ser det imidlertid ud for SAP, hvor det næsten ubegrænsede antal muligheder giver god plads til at begå fejl.

- Enhver SAP implementering er reelt specialtilpasset software, der kræver en sikker udviklingsproces, siger Rich Mogull.

SAP har dog indbygget funktioner i softwaren, der kan gennemgå koden og advare udviklerne, hvis de er ved at begå fejl, der kan kompromittere sikkerheden.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura