Software skal tvinge kaprede fly til landing

Europæiske forskere og virksomheder arbejder på at udvikle software, der gør det muligt at fjernstyre et kapret fly og tvinge det til at lande sikkert i en lufthavn.

Europæiske forskere er i færd med at udvikle et særligt stykke software, der skal gøre det muligt for personnel på jorden at overtage kontrollen med et kapret fly og tvinge det til landing.

Det skriver det tyske magasin Der Spiegel ifølge nyhedsbureauet AFP.

Omkring 30 europæiske virksomheder og forskningsinstitutioner er involveret i udviklingen, heriblandt flyproducenten Airbus.

Klar til oktober

Projektet er budgetteret til lidt under 270 millioner kroner, og den første prototype skulle være klar til demonstration i oktober, skriver AFP.

Systemet vil kunne aktiveres fra jorden, men være uden for rækkevidde for personer ombord på flyet.

Det vil derefter være muligt at fjernstyre flyet og lande det i den nærmeste lufthavn.

Systemet skal forhindre, at kaprede passagerfly kan anvendes som terrorvåben ved at styre dem ind i bygninger, som det skete ved terrorangrebene i New York og Washington D.C. i 2001.

I kølvandet på terrorangrebene har flere lande besluttet at skyde kaprede fly ned, før de kan anvendes som våben.

Det vil i givet fald kunne undgås, hvis fjernstyrings-softwaren viser sig at kunne implementeres på forsvarlig vis.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S