Zombie sender spam fra Vatikanet

USA er fortsat det land, hvorfra der sendes mest spam, men selv Vatikanets pc'er kan misbruges af spam-bagmændene, meddeleler sikkerhedsfirma.

Sikkerhedsfirmaet Sophos har udpeget verdens værste spam-nationer ud fra de IP-adresser, de indsamlede spammails er udsendt fra.

Spam-nation nummer ét er fortsat USA, hvor de tidligere to års fald i mængden af spam nu er stagneret ifølge Sophos.

Spam afsendes i dag hovedsageligt ved hjælp af virusinficerede pc'er, såkaldte zombier, som kan sættes til at udsende store mængder spam ved hjælp af virksomheder eller privates bredbåndsforbindelser.

Er den ægte eller ej?

Derfor afspejler Sophos' opgørelse ikke oprindelsen af spammailens indhold eller afsender, men blot hvor i verden den er afsendt fra.

Således optræder der en IP-adresse på listen, som tilhører Vatikan-staten.

Det er dog ikke til at fastslå med sikkerhed, hvorvidt den pågældende pc faktisk står hos Vatikanet eller blot er blevet tildelt en IP-adresse, der tilhører Vatikan-statens område.

Til sammen er det dog Kina og USA, der står for næsten halvdelen af verdens spammails. USA står bag 23 procent, fulgt af Kina med 20 procent.

- I lyset af antallet af anholdelser og de store bøder til spammere er det svært at kritisere USA for ikke at gøre noget. Måske er virkeligheden sådan, at tallene ikke falder yderligere, før private pc-brugere i USA gør noget for at sikre deres pc'er og stoppe zombie-problemet, siger chefkonsulent Graham Cluley fra Sophos.

Rusland er ikke med

Det mest overraskende fravær fra Sophos' liste over de tolv værste spamnationer er Rusland, der regnes for at være tilholdssted for flere af de værste spamgrupper.

Det kan skyldes, at landet tilsvarende ikke er så langt fremme med private bredbåndsforbindelser og pc'er som visse lande i Vesteuropa, Asien og Nordamerika.

Ifølge Sophos tilbyder de russiske spamgrupper adgang til at sende spam til én million adresser i et vilkårligt land for blot 3.000 kroner.

Relevant link

Sophos spam-optælling

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura