Nyt GPL-udkast bløder op omkring kopisikring

Efter mange input og meninger bliver der blødet en del op i formuleringerne til udkast nummer to til den nye version af open source-licensen GPL. Den ny version er mere moderat i indstilingen til kopibeskyttelse.

Free Software Foundations andet udkast til version 3 af den populære open source-licens GNU Public License, GPLv3, forholder sig mere neutralt til digital sikring af ophavsret eller kopibeskyttelse, DRM, end det første udkast.

Det første udkast til GPLv3 indeholdte blandt andet et forbud mod at anvende GPL-software i software til kopisikring.

Andet udkast har omformuleret det meste af afsnittet, så det nu lægger mere vægt på, at brugerne skal have ret til at fjerne en kopisikring for at kunne bruge et produkt.

Afspejler bredere mening

Det første udkast var hovedsageligt udarbejdet af Free Software Foundation, FSF.

- Det andet udkast afspejler en bredere mening, både FSF og tusindvis af folk fra hele verden, siger bestyrelsesmedlem Eben Moglen fra FSF.

Version 3 af GPL er den største revision af licensen i 15 år.

Den nye version indeholder i sin nuværende form blandt andet flere afsnit, der skal hjælpe med at beskytte slutbrugere og udviklere mod sager om patentmisbrug.

Fødslen af den nye udgave er ikke sket uden problemer.

Blandt andet afviste Linux-skaberen Linus Torvalds det første udkast, der efter hans mening var urimeligt i forhold til udviklerne.

Relevant link

GPL version 3 andet udkast

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job