Novell fjerner lukkede Linux-moduler

Novell har besluttet at fjerne alle moduler til Linux-kernen, der ikke er open-source fra selskabets Linux-distributioner.

Linux-distributøren Novell har i de seneste versioner af henholdsvis Enterprise-udgaven og den gratis version af SuSE Linux fjernet de kernemoduler, der ikke var open-source. Det skriver nyhedstjenesten CNET.

Det sker for at sikre, at alle komponenter i kernen overholder GPL.

Kernemoduler er udvidelser til kernen, der blandt andet omfatter drivere til forskelligt hardware.

Blandt de lukkede komponenter, som Novell har fjernet, er således en driver til 3D-grafikkort fra ATI.

Er det ulovligt?

Det står ikke helt klart, hvorvidt det er i strid med GPL at distribuere Linux-kernen med moduler, der ikke er open-source.

Flere Linux-udviklere mener imidlertid, at det er både ulovligt og etisk forkert at inkludere moduler, der er lukkede.

- Mange udviklere fra kerne-gruppen mener, at kernemoduler er underlagt GPL. Novell respekterer den holdning og har en politik om kun at distribuere kernemoduler, der er kompatible med GPL, siger produktchef Holger Dyroff fra Novell til CNET.

Novells Linux-kunder vil fortsat kunne installere de lukkede moduler, men skal nu downloade dem, ligesom det vil være op til producenterne at sørge for at holde dem opdateret.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S