Novell fjerner lukkede Linux-moduler

Novell har besluttet at fjerne alle moduler til Linux-kernen, der ikke er open-source fra selskabets Linux-distributioner.

Linux-distributøren Novell har i de seneste versioner af henholdsvis Enterprise-udgaven og den gratis version af SuSE Linux fjernet de kernemoduler, der ikke var open-source. Det skriver nyhedstjenesten CNET.

Det sker for at sikre, at alle komponenter i kernen overholder GPL.

Kernemoduler er udvidelser til kernen, der blandt andet omfatter drivere til forskelligt hardware.

Blandt de lukkede komponenter, som Novell har fjernet, er således en driver til 3D-grafikkort fra ATI.

Er det ulovligt?

Det står ikke helt klart, hvorvidt det er i strid med GPL at distribuere Linux-kernen med moduler, der ikke er open-source.

Flere Linux-udviklere mener imidlertid, at det er både ulovligt og etisk forkert at inkludere moduler, der er lukkede.

- Mange udviklere fra kerne-gruppen mener, at kernemoduler er underlagt GPL. Novell respekterer den holdning og har en politik om kun at distribuere kernemoduler, der er kompatible med GPL, siger produktchef Holger Dyroff fra Novell til CNET.

Novells Linux-kunder vil fortsat kunne installere de lukkede moduler, men skal nu downloade dem, ligesom det vil være op til producenterne at sørge for at holde dem opdateret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere