Ny stribe Office- og Windows-rettelser på vej

Microsoft har 12 opdateringer på vej til Windows og Office, heriblandt mindst én kritisk til hver af de to efter en måned, hvor både PowerPoint og Explorer har været under pres.

For tredje måned i træk er der en lang stribe sikkerhedsopdateringer på vej fra Microsoft, der skal lukke alvorlige sikkerhedshuller i både Windows og Office.

Specielt Office-pakken har på det seneste voldt problemer for Microsoft, da først Word, dernæst Excel og endelig PowerPoint er blevet udnyttet i målrettede forsøg på at plante bagdørsprogrammer hos enkelte virksomheder.

August måned byder på hele 12 opdateringer, og der er ifølge Microsoft kritiske opdateringer til både Office og Windows.

To huller i PowerPoint

Microsoft har ikke specificeret, hvilke kendte sikkerhedshuller der eventuelt bliver lukket med de kommende opdateringer.

Det må dog forventes, at Microsoft udsender en opdatering, der lukker mindst ét af de to sikkerhedshuller, der i løbet af juli er blevet udnyttet i PowerPoint.

Sikkerhedseksperten HD Moore brugte desuden juli til at sætte fokus på den manglende sikkerhed i webbrowsere ved at frigive oplysninger om en ny sårbarhed hver dag hele juli.

Han har samtidig i forbindelse med sikkerhedskonferencen Black Hat, der i denne uge finder sted i Las Vegas, frigivet et program, der kan finde frem til ActiveX-relaterede sårbarheder i Microsofts Internet Explorer.

Det er derfor overordentligt sandsynligt, at der vanen tro er mindst én opdatering på vej til Internet Explorer, der er det mest angrebne af Microsofts programmer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere