Juniper trues med tvangs-afnotering fra børsen

Juniper Networks risikerer at blive tvangs-fjernet fra teknologibørsen Nasdaq på grund af fup med selskabets aktieoptioner. Samtidig sagsøger FBI den tidligere ledelse af Comverse for options-svindel.

Amerikanske Juniper Networks står overfor en tvangs-afnotering fra teknologi-børsen Nasdaq på grund af svindel med aktie-optioner.

Dermed står selskabet til at blive den næste i række, der rammes i den omfattende undersøgelse af regelbrud, som i de seneste måned har trukket store dele af den amerikanske it-industri gennem sølet.

Samtidig har det amerikanske finanstilsyn formelt sagsøgt tre tidligere topchefer hos software-producenten Comverse Technology for bevidst og i en længere periode at have manipuleret med aktieoptioner i selskabet.

Sagsanlægget retter sig mod selskabets tidligere administrerende direktør, finansdirektør og chef-rådgiver, der alle er blevet anholdt af FBI.

Juniper blandt de største

Juniper Networks er med en markedsværdi på godt 44 milliarder kroner blandt de hidtil største selskaber, der er blevet trukket ind i efterforskningen.

Selskabet meddeler, at det vil appellere ethvert forsøg på tvangs-afnotering fra Nasdaq-børsen.

De amerikanske myndigheder efterforsker mere end 80 selskaber for ulovligt at have pumpet værdierne af aktieoptioner ved at svindle med udstedelses-datoerne.

Sagen har allerede fået en hel stribe af de amerikanske selskaber til at ændre deres resultater.

Blandt andre er også Apple blevet afslører i uregelmæssigheder.

Andre teknologiselskaber med rod i aktieoptionerne er RSA, Broadcom, Brocade og Mercury Interactive, som HP netop har overtaget.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job