Boeing opgiver højtflyvende internetadgang

Flyproducenten Boeing opgiver nu at fortsætte driften af selskabets Connexion tjeneste, der via satellit gav internetadgang til flypassagerer.

Den amerikanske flyproducent Boeing har besluttet at lukke Connexion by Boeing-projektet, der tilbød trådløs internetadgang om bord på selskabets fly.

Beslutningen kommer som en indirekte følge af den nu langvarige krisetilstand blandt flere af de største amerikanske flyselskaber.

Kombineret med høje brændstofpriser betyder det, at få selskaber er interesserede i at investere i at kunne tilbyde internetadgang i deres fly.

- Desværre er markedet for produktet ikke opstået, sådan som vi havde forventet, udtaler administrerende direktør Jim McNerney fra Boeing ifølge en pressemeddelelse.

Connexion-tjenesten fungerede ved, at passagerne kunne betale et beløb på op til 200 kroner for, via trådløst lokalnetværk i kabinen, at kunne koble sig på internettet via en satellitforbindelse.

For flyselskaberne har det imidlertid været et spørgsmål om, hvorvidt de havde råd til at beholde flyene på landjorden, mens de blev udrustet med udstyret.

Teknologien kunne have fået udbredelse ved at blive indbygget i nye fly, men få amerikanske selskaber har i øjeblikket ressourcer til at investere i nye fly.

Flyselskaber uden for USA er imidlertid fortsat interesserede i at kunne tilbyde internetadgang til passagerne.

Lufthansa leder derfor nu efter en ny partner blandt de alternativer til Connexion, der nu får lettere ved at komme ind på markedet.

- Lufthansa håber fortsat på, at nye leverandører vil melde sig i de næste måneder for at tilbyde denne værdifulde tjeneste til vores kunder, udtaler Lufthansa ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arctic Wolf

    Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

    Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S