Sander satser på nye it-elite-uddannelser

Danmark skal have eliteuddannelser inden for it, mener videnskabsminister Helge Sander (V). Sammen med nye kombinerede it-uddannesler skal det vække de unges interesse for it.

Danmark skal inden for få år oprette en hel stribe tunge eliteuddannelser inden for it, der kan følge med på internationalt topplan, så Danmark kan følge med i den globale konkurrence.

Det mener videnskabsminister Helge Sander (V), der mandag mødtes med en række repræsentanter fra uddannelsesverdenen og it-industrien for at diskutere fremtidens it-uddannelser.

- Vi bør have elite-uddannelser inden for it, hvor talentfulde unge skal have de bedste muligheder for at udnytte deres potentiale fuldt ud, lød det flot fra ministeren.

De unges syn skal ændres

Elite-præget skal være med til at ændre de unges syn på it-uddannelserne, der i de seneste år har oplevet markant faldende søgning fra de unge.

Det er sket samtidig med, at erhvervs-livet er i stort bekneb for højtuddannede it-folk. Den uheldige kombination kan på sigt ramme udviklingen og erhvervslivets vækstmuligheder.

Nu er spørgsmålet imidlertid, hvordan ministeren vil rekruttere til eliteuddannelserne, når de nuværende studier end ikke kan få ansøgere.

It kombineres med andre fag

Han luftede den ideen om at kombinere it med andre fag,

- It skal kombineres med andre fagområder. Det skal være med til at gøre dem mere attraktive for de unge, sagde ministeren.

Repræsentanter fra uddannelser og virksomheder som Microsoft, IBM, Dell og CSC var enige om, at it-imaget trænger til et gevaldigt løft.

Bo Sejer Frandsen, direktør i rekrutteringsbureauet Key2Know, beskrev problemet.

- Min datter valgte lægestudiet frem for it-studiet, selv om hun på andet semester nu skal lære 1.500 siders anatomi udenad. Det er da kedeligt. Og det må altså betyde, at vi må sælge it-uddannelsen bedre, sagde han.

Aldrig sket det mindste

På konferencen blev der desuden talt om, hvordan man når ud til elever i folkeskolen og gymnaiser.

Forslagene faldt dog ikke i god jord alle steder.

- Jeg har med tre års mellemrum deltaget i denne type konference om det samme problem uden, at der er sket det mindste, fastslog vicedirektør i IBM, Kim Østrup.

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS