Microsoft opruster på gamefronten

Efter flere års pause genopliver Microsoft den populære computermus IntelliMouse Explorer 3.0. Danske forhandlere ville have overtaget restlageret.

Microsoft opruster på gaming-fronten. Selskabet har netop brugt den store spilmesse Games Convention i Leipzig til at lancere to nye computermus specielt beregnet på computerspil.

Fælles interesser

Som noget helt nyt har Microsoft indledt samarbejde med en af verdens førende museproducenter til gamere, Razer, og skabt spilmusen Habu.

– Vi har set, at Razer har et godt navn inden for gamemiljøet og de har set at vi har en stor distributionskanal, der kommer langt ud, så på den måde har partnerne fundet ud af, at det kunne være interessant at indlede et samarbejde, siger landechef for Microsofts Home Entertainment division, Kristian Sveigaard.

Relancerer klassiker

Han kan ikke afsløre, hvem der laver hvad i den nye mus - og om der overhovedet er Microsoft-teknologi involveret, men peger dog på, at netop Razers laserteknologi er enestående.

Desuden relancerer Microsoft også en af sine gamle spilsucceser nemlig IntelliMouse 3.0, der oprindelig blev lanceret i 2001 og som ophørte med at blive produceret i stor stil i 2003, men nu altså er taget op igen.

– Vi havde faktisk besluttet os for at droppe produktionen, og skille os af med forme og det hele, men interessen for restlageret var enorm. Blandt andet var danske Soft Trading, der jo laver musemåtter til gamere, parat til at overtage hele restlageret, så vi besluttede at genoptage produktionen, siger Kristian Sveigaard.

Nye spilmuligheder med Vista

De to gamingsatsninger skal ikke mindst ses i sammenhæng med, at Microsoft forventer betydelig øget interesse fra gamere om at få bedre produkter, og så vil lanceringen af Windows Vista åbne for helt nye spilmuligheder.

– Der er voldsomt vækst i gamemiljøet, og det halvprofessionelle marked vokser betydeligt. Dertil kommer, at med Windows Vista kan man spille på tværs af platforme, så man eksempelvis fra sin pc kan spille mod en, der sidder på en Xbox 360, og det skaber jo helt nye markedsmuligheder, siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job