Orkan fører til stormflod i domæneregistreringer

Umiddelbart inden den tropiske storm Ernesto ramte Florida, havde mulige svindlere travlt med at registrere Ernesto-domæner. De mange domæner skal muligvis anvendes til falske indsamlinger.

I takt med at den tropiske storm Ernesto satte kurs mod Florida efter et længere ophold over Cuba, har der været hektisk aktivitet med at registrere domænenavne relateret til stormsystemet.

Teknisk chef Johannes Ullrich fra SANS Internet Storm Center har således optalt 19 nye domænenavne, der indeholdt "Ernesto", registreret 29. august.

Blot ét enkelt af disse var angiveligt registreret i forbindelse med en person ved navn Ernesto. De resterende 18 var alle relateret til stormen Ernesto.

Falske indsamlinger

Sidste år blev der kort efter orkanen Katrina registreret en lang række domæner, der i mange tilfælde blev brugt til svindel i form af falske indsamlinger.

Ernesto ventes at nå selve Floridas kyst onsdag morgen dansk tid.

NOAA's National Hurricane Center forventer dog ikke længere, at stormsystemet når at vokse til orkanstyrke.

Der er dog fortsat en risiko for, at Ernesto kan opsamle nye kræfter i Atlanterhavet, efter at have passeret Florida og nå delstaterne North og South Carolina som en orkan.

Bliver nok ikke det helt store

- Det ser ikke ud til, at Ernesto bliver til det helt store, så jeg tror ikke, vi kommer til at se noget større i form af domænesvindel, siger Johannes Ullrich.

Allerede inden begyndelsen af orkansæsonen var der registreret en lang række domænenavne, der indeholdt forskellige variantioner over forsøg på at udnytte årets liste over navne til stormsystemerne.

- Nu venter de reelt set bare på, at den rigtige orkan kommer forbi, siger Johannes Ullrich.

Relevante link

ISC om Ernesto-domæner

NOAA National Hurricane Center




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere