Elselskaber kan score kassen på fiber

Analysehuset Gartner mener, at fremtiden er lys for elselskabernes fiber-forretninger. Det gammeldags bredbånd og fiberløsningerne sigter mod to forskellige markeder, lyder det.

Der er ikke grund til at frygte, at elselskabernes massive investeringer i at blæse fiber ud til private husstande ender med at blive en dundrende underskudsforretning.

Det er vurderingen hos analysehuset Gartner, der peger på, at der godt kan skabes et dynamisk samspil mellem de traditionelle internet-udbydere og elselskaberne.

- Man kan sige, at xDSL-løsningerne giver brugerne billig adgang til ”the megabit society”, mens fiber-løsningerne åbner for adgangen til ”the gigabit society”, siger Peter Kjeldsen, der er Gartners ekspert inden for fiber-til-hjemmet.

To forskellige sementer

Han uddyber sin vurdering med, at de traditionelle bredbånds-udbydere og elselskaberne sigter mod to forskellige segmenter.

xDSL-løsningerne (Digital Subscriber Line, herunder ADSL) fra TDC og andre teleselskaber vil have gode muligheder i konkurrencen med elselskaberne. Det gælder specielt, når det handler om segmentet med et relativt lavt båndbredde-behov.

Omvendt vil elselskaberne stå stærkt, når det drejer sig om de segmenter, der efterspørger en meget høj båndbredde - blandt andet på grund af den stigende udbredelse af HDTV og digitalt foto- og videoudstyr.

- Den udvikling vil drive efterspørgslen på højere båndbredde, vurderer Peter Kjeldsen fra Gartner.

Debatten uden ende

Dermed bidrager han til debatten om elselskabernes store investeringer på bredbåndsmarkedet, der blussede op her på Computerworld i sidste uge, hvor Dansk Folkepartis it-ordfører Jørn Dohrmann gav udtryk for, at han frygter, at der bliver spillet hasard med el-forbrugernes penge.

Den politiske kritik bliver bakket op af teleanalytiker John Strand, der mener, at det generelle prisfald på bredbåndsprodukterne på de udenlandske bredbåndsmarkeder bør få elselskaberne til at ryste på hånden.

Hvis det samme sker i Danmark, bryder elselskabernes business-cases sammen, mener han.

Den kritik kalder Poul Arne Nielsen, der er bestyrelsesformand i Dansk Energi, for dybt misvisende.

Han mener, at der i det store hele er fornuft bag de investeringer, elselskaberne foretager sig.

Og nu vurderer Gartner altså, at der godt kan skabes et dynamisk samspil mellem de forskellige generationer af bredbånd.

Japanerne vilde med fiber

Peter Kjeldsen henviser til, at det japanske marked bekræfter denne vurdering. Her har fiber-forretningerne vist sig at være bæredygtige.

I første kvartal 2006 blev der installeret næsten syv gange så mange nye fiberkunder som det samlede antal nye xDSL- og kabelmodemkunder, og der er nu fem millioner fiber-kunder i Japan.

Peter Kjeldsen understreger dog, at det er svært at sammenligne Danmark med Japan.

- Men generelt kan vi se, at bæredygtigheden afhænger af, hvilke forretningsmodeller, teknologier, netværks-arkitekturer og partnerskaber, man vælger, og at der altså har vist sig at være et marked for fiberløsningerne i andre lande, siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S