Dansker i spidsen for nordisk ILM-forening

Tema: I juni i år overtog den uafhængige sammenslutning af storage-leverandører ansvaret for den standard, som skal gøre ILM-løsninger til en succes. Den nordiske afdeling ledes af en dansker.

Den nordiske afdeling af Storage Networking Industry Association (SNIA) blev etableret for lidt mere end et år siden.

Formanden er danskeren Bjarne Madsen, Master Technologist i HP, og initivativtager den nordiske afdeling af SNIA.

Formålet med organisationen er blandt andet at hjælpe med certificeringer, uddannelse og udarbejdelse af standarder, uafhængigt af leverandørerne i storage-branchen.

SNIA tæller mere end 300 medlemmer, og alle de store storage-leverandører er samarbejdspartnere.

Erklærer sig helt uafhængig

Det til trods erklærer SNIA sig for helt uafhængig, så foreningen kan varetage branchens og ikke den enkelte leverandørs interesser.

- Storage-branchen skriger efter, at nogen standardiserer, certificerer og kan levere uvildige informationer, og SNIA arbejder kun med koncepter, siger Bjarne Madsen.

SNIA er også et forum, der udvikler fælles grænseflader og nye standarder.

I takt med at kunderne får større behov for, at sammensætte systemer med udstyr eller software fra forskellige leverandører, øges efterspørgslen nemlig efter standarder.

Et godt eksempel på dette er ILM-løsninger, hvor standardisering er et nøgleord.

Foreningen er således blevet styreorgan for en ny trend, for der har hidtil været meget få standarder inden for storage.

- Alle leverandørerne har en interesse i, at deres udstyr skal kunne spille sammen med konkurrenternes, da de ellers risikerer, at kunderne fravælger deres systemer, forklarer Bjarne Madsen.

- Derfor er det vigtigt at have en organisation som SNIA, der kan holde overblikket uden, at der er kommercielle bagtanker med arbejdet, mener han.

XAM sætter standarden

I juni fik den uafhængige organisation overdraget arbejdet med XAM (eXtensible Access Method), som er en standard, der skal gøre forbindelsen mellem applikationslaget og storage-laget enklere og være bindeledet i ILM-løsninger.

I praksis betyder det, at XAM vil gøre det muligt at finde frem til relaterede informationer på tværs af forskellige storage-leverandørers systemer.

Udviklingen af den nye standard er en af SNIAs største udfordringer til dato, og arbejdet går støt fremad.

- Overdragelsen af arbejdet med XAM har været endnu en blåstempling af vores arbejde og organisation, siger Bjarne Madsen.

- SNIA har i forvejen udviklet standardem SMI-S. Det viser, at storage-branchen har tillid til os og at SNIA i fremtiden vil være den organisation, der i fremtiden udvikler standarder indenfor storage-området.

Ifølge Bjarne Madsen kan vi forvente, at XAM-standarden er defineret i løbet af dette år.

De første fremvisninger af løsninger kan ifølge den foreløbige plan opleves i foråret 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere