Sander har brug for et godt råd

Videnskabsminister Helge Sander (V) er langt bagefter med sit IKT-råd, der skal rådgive om fremtidens it. De it-professionelle i Dansk IT har nemlig alene i år stået bag to nye praktisk orienterede råd.

ComputerViews: IT- og Telestyrelsen har netop udsendt årsberetning for 2005, hvor styrelsen klapper sig selv på ryggen for mange gode resultater.

Men der er ingen grønne, gule og røde lamper eller andre indikatorer, som kan verificere den konklusion.

Rapporten fremhæver arbejdet med sikkerhed, konkurrence-fremme i telebranchen, kortlægning af bredbånds-infrastruktur, offentlige kommunikation, borgerinformation og offentlig it-anvendelse.

Danmarks it-politik er forankret i den 300 mand store styrelse.

Ingen fast forbindelse

Og hvis styrelsens årsberetning er en rapportering af Danmarks it-politik, så fremstår den meget ambitiøs, men uden nogen fast forbindelse til erhvervslivet og befolkningen.

Samtidig har Helge Sanders 12-punkts plan for et fuldt digitaliseret Danmark i 2012 på det seneste mødt kraftig modvind fra it-Danmark.

Dagen efter IT- og Telestyrelsens årsberetning for 2005 kom på gaden, annoncerede videnskabsminister Helge Sander så, at han nu nedsætter et IKT-råd, hvor 10 til 12 erhvervsfolk, eksperter, universitetsfolk samt repræsentanter for borgere og interesse-organisationer to gange om året skal mødes for at diskutere både strategi og konkrete initiativer.

Dermed får ministeren sammen med IT- og Telestyrelsen en fast officiel forbindelse til brugerne i it-Danmark.

It-professionelle er forlængst i gang

Det er en udvikling, som de professionelle brugere længe har efterlyst og i øvrigt selv gjort noget ved.

Interesseorganisationen Dansk IT har alene i år stået bag to praktisk orienterede råd med fokus på de største it-udfordringer.

Rådet for it- og persondatasikkerhed opstod i direkte protest mod Helge Sanders aflivning af det offentligt finansierede IT-sikkerhedsråd.

Og i CIO Innovation Forum vil Dansk IT sammen med Computerworld samle eksperter til at komme med bud på, hvordan det danske samfund i langt højere grad kan udnytte it i arbejdet med innovation.

ComputerViews er en helt ny analyseform herhjemme. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Hvis du har forslag eller kommentarer til emner, som du mener, at ComputerViews bør tage op til kritisk behandling, så send os en e-mail på computerviews@cw.dkdk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS