Vikar stjal pc med patientoplysninger

En vikar hos it-virksomheden Unisys i USA stjal angiveligt en pc, som indeholdt oplysninger om 38.000 tidligere militærfolk, der havde været i behandling hos flere hospitaler.

En 21-årig vikar, der var hyret til at udføre arbejde for Unisys i USA, er blevet tiltalt for at have stjålet en pc, der indeholdt personlige oplysninger om 38.000 tidligere amerikanske militærfolk, der havde været i behandling på ministeriet for Veterans Affairs' hospitaler.

Tyveriet er det andet alvorlige tyveri, der rammer ministeriet i år.

Tidligere blev en bærbar pc stjålet, som indeholdt data på omkring 26,5 millioner tidligere militærfolk.

Pc'en med de 38.000 personers oplysninger blev stjålet fra Unisys' kontor, hvor den 21-årige havde adgang. Ifølge myndighederne arbejdede den 21-årige ikke direkte for Unisys, men var udsendt af et vikarbureau.

I begge tyverier lå data på pc'erne uden kryptering. Ny lovgivning i USA forpligter offentlige institutioner og virksomheder til at orientere de potentielle ofre, hvis der er mistanke om et tyveri af persondata.

Identitetstyveri er et stigende problem i USA. Derfor er disse episoder ekstra problematiske, fordi de på én gang placerer et stort antal personer i skudlinjen.

Derfor er der både fra virksomheder og myndigheders side et ønske om at udbrede brugen af kryptering især til beskyttelse af bærbare pc'er.

Sikkerhedsorganisationen SANS Institute har da også kryptering af data på bærbare pc'er som nummer ét på dens kommende liste over de vigtigste it-sikkerhedstendenser.

- Alle større organisationer er på vej til at købe og implementere krypteringsprodukter. Det skyldes, at topledelsen for alt i verden vil undgå ydmygelsen ved miste følsomme data, siger teknisk chef Alan Paller fra SANS Institute.




IT-JOB

KMD A/S

Project Manager

Euronext Securities

IT Business Analyst

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis