Pokerrobotter bliver mere snu

Nye avancerede algoritmer bringer computeren tættere på at kunne slå mennesket i poker, hvilket er en helt anden udfordring end skak.

Primitive pokerrobotter kan give internetpokertjenesternes ejere hovedpine, fordi de kan ødelægge spillet for de almindelige brugere.

Også mere erfarne pokerspillere kan nu begynde at se deres binære modstandere nærme sig et niveau, hvor de kan slå de bedste menneskelige spillere.

Verdensmestre i skak har allerede tabt til avanceret software og nu kan poker blive ét af de næste områder, hvor mennesket bliver slået.

I hvert fald hvis det står til flere forskere i spilteori og kunstig intelligens, som forsøger at forbedre algoritmerne, der ligger til grund for pokerrobotterne.

Poker er mere kompliceret end skak i forhold til konstruktion af effektive algoritmer, fordi der skal tages hensyn til, at visse faktorer er ukendte, såsom værdien af modstanderens hånd.

Det samme problem optræder ikke i skak, hvor begge spillere kan se alle brikker.

I pokervarianten "Texas Hold 'Em", der er den mest populære på casinoer og internetpokertjenester, er der således omkring 26 millioner mulige kombinationer i anden runde af spillet med blot to spillere.

En forbedret algoritme, udviklet af lektor Toumas Sandholm fra Carnegie Mellon University til pokerrobotten GS2, kan imidlertid reduceret antallet af kombinationer, som softwaren skal tage vurdere til blot 2.465.

Softwaren er dog endnu ikke i stand til at slå de bedste menneskelige spillere.

- Problemet er nu, hvordan man automatisk kan komme med bedre og bedre strategier. Den beregningsmæssige og kombinatoriske kompleksitet gør det til en enorm udfordring, siger Toumas Sandholm.

Forskningen i algoritmer og kunstig intelligens til pokerspil kan også senere vise sig at give gevinst i software, der eksempelvis kan hjælpe med at optimere e-handel- og auktionssoftware.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere