Google: Vi vil være bedre til produktsøgning

Google vil gøre det nemmere at søge efter konkrete produkter fra søgemaskinens hovedside. Funktionen meldes klar allerede i fjerde kvartal og er således parat, inden julehandlen sætter ind.

Google udvider søgemulighederne med en ekstra boks på forsiden. Her vil brugere, der leder efter konkrete produkter, få muligheder for at specificere søgningen og samtidig se prissammenligninger, skriver IDG News Service.

På konferencen Professional eBay Sellers Alliance (PESA) i San Francisco fortalte Googles repræsentant, at virksomheden vil optimere sin søgemaskine, og at firmaet forventer søgefunktionen færdig allerede i dette kvartal.

PESA er en sammenslutning af de 600 største eBay-sælgere, der tilsammen genererer 70 millioner eBay-transaktioner til en værdi på knap seks milliarder kroner.

Farvel til Froogle

I praksis vil funktionerne fra Froogle, der er Googles nuværende svar på en shopping-søgemaskine, blive flyttet til forsiden, google.com.

Ved at liste produkter direkte på google.com udvider søgegiganten således med en vertikal søgeservice på forsiden.

Google vil neddrosle Froogle og flytte søgefunktionen til hovedsiden, hvor trafikken er langt større. Googel har nemlig ikke den store succes med at få brugerne til at benytte undersider.

Google fjernede for nyligt linket til Froogle fra hovedsiden, hvilket dengang overraskede mange eksperter. Efter udmeldingen på PESA-mødet giver det dog mening.

- Alle var overraskede over, at Google fjernede linket, da trafikken med det samme faldt dramatisk på Froogle, siger Greg Sterling, analytiker hos Sterling Market Intelligence til IDG News Service.

- Det nye tiltag sætter tingene i relief, og Google er ikke på vej ud af shopping-universet – tvært imod opruster de.

Rangeringen af produkterne vil, ifølge Sterling, være bestemt af relevans, der igen afhænger af de attributter, som sælgeren tilknytter til produktet.

I første omgang ser det således ikke ud til, at søgegiganten vil tage betaling for at placere produkterne højt på listen, hvilket ellers benyttes mange steder.

Google og eBay samarbejder

Samtidig sætter tiltaget en streg under samarbejdet mellem Google og eBay. De to vil nemlig isolere især Microsoft på det store søgemarked.

De to parter indgik tidligere på året en aftale, som betyder, at Google sætter sig tungt på Ebays søge-funktioner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere