Derfor blev regningen for skat.dk ikke betalt

Efter reglerne skal virksomheder, der sender regninger til offentlige institutioner fakturere via e-faktura, og det har DK Hostmaster ikke gjort. Skat fik opkrævningen på en almindelig e-mail.

I går kunne man i mange andre medier, herunder Computerworld, læse at Skattevæsnets domænenavn, skat.dk, blev suspenderet af DK Hostmaster.

En ubetalt regning blev flere steder angivet som begrundelse for det pinlige uheld.

Skat siger i dag, det er korrekt, at regningen ikke er blevet betalt.

Historien er dog længere end det, for DK Hostmaster har ikke benyttet e-faktura til opkrævningen.

Faktura druknede i indbakken

E-faktura er den standard man skal bruge, når man sender regninger til det offentlige.

- Den oprindelige faktura fra DK Hostmaster blev sendt som en almindelig e-mail til vores fælles postkasser, fortæller Preben Bialas, der er direktør i Skat.

- Den fyldes hver dag med masser af post, og derfor druknede regningen i mængden.

Da regning ikke blev betalt, sendte DK Hostmaster en rykker på papir til Skat. Den havnede på en medarbejders bord, men vedkommende lagde sig desværre syg før regningen blev betalt.

- Det er beklageligt at den kollega, der skulle sørge for betalingen blev langtidssyg, og at vi ikke fik ekspederet sagen videre til en nye medarbejder, siger Preben Bialas.

- Der er dog stadig tale om en forkert faktureringsgang i forhold til de gældende regler.

Fakturaen skal være elektronisk

En regning via en e-mail er nemlig ikke den korrekte fremgangsmåde, når der udskrives regninger til offentlige institutioner.

Folketinget har besluttet, at fra februar 2005 skal alle offentlige myndigheder i stat, amter og kommuner benytte elektronisk fakturering.

Det betyder, at regninger kun modtages elektronisk – de såkaldte e-fakturaer - hos offentlige myndigheder som skoler, sygehuse, kommuner, ministerier. Det har ikke været tilfældet i denne sag.

- Efter reglerne skal virksomheder, der sender regninger til institutioner som, os fakturere via e-faktura og det har DK Hostmaster ikke gjort, siger Preben Bialas.

- Det skal vi have en snak med DK Hostmaster om i nærmeste fremtid, så vi undgår en gentagelse af den pinlige sag.

Direktøren i Skat er ikke direkte utilfreds med DK Hostmasters håndtering af sagen, men mener, firmaet kunne have kontaktet Skat, før de drejede nøglen om for domænet.

- Man slukker heller ikke for strømmen til et hospital, siger Preben Bialas.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S