Første sikkerhedsbrist i IE7 er fundet

Mindre end 24 timer efter lanceringen af Internet Explorer 7 har det danske sikkerhedsfirma Secunia fundet den første sårbarhed i browseren.

Sårbarheden, som er blevet rapporteret i Internet Explorer 7, kan udnyttes af ondsindede personer til at afsløre potentielt følsom information.

Secunia har fundet sårbarheden på et fuldt opdateret system med Internet Explorer 7.0 og Microsoft Windows XP SP2. Virksomheden oplyser, at andre versioner også kan være berørte.

Sårbarheden skyldes en fejl i håndteringen af videredirigering for URL’er med mhtml: Dette kan udnyttes til at tilgå dokumenter fra andre websites.

- Et phishing-angreb er oplagt til at udnytte sårbarheden, siger Thomas Kristensen, teknisk chef i Secunia.

Secunia beskriver dog sikkerhedsbristen som mindre kritisk og siger, at problemet kan løses ved, at deaktivere understøttelse af active scripting i Internet Explorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere