HP's service-topchef trækker sig

Helt uventet forlader Steve Smith selskabet, efter i blot et par år at have stået i spidsen for HP's serviceforretning med et omsætning på 90 milliarder kroner om året. "Personlige årsager", lyder det fra HP.

Ganske uventet har den øverste chef for Hewlett-Packards service-forretning, Steve Smith, trukket sig fra posten, skriver Financial Times.

Hans afgang fra service-forretningen, der årligt omsætter for mere end 90 milliarder kroner, sker ifølge HP af "personlige årsager".

Der spekuleres dog i, om hans pludselige opsigelse kan have en sammenhæng med brancherygter om, at HP er ved at købe det franske konsulenthus Atos Origin.

Steve Smith er den anden topchef, der forlader HP's teknologi-division indenfor blot en måned. Den første var Todd DeLaughter, der tidligere har været øverste chef for HP's OpenView software-forretning.

Han forlod selskabet til fordel for en stilling som administrerende direktør for et canadisk softwareselskab.

Ledelsen af HP's service-forretning overtages med omgående virkning af Ann Livermore, der er øverste chef for selskabet teknologi-division, mens selskabet leder efter en permanent afløser.

Steve Smith har tidligere stået i spidsen for Lucents serviceforretning og salgschef i EDS.

Netop HP's service-forretning har kæmper med faldende vækstrater,

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S