Australsk firma idømt spambøde på 25 mio.

Et australsk selskab skal 25 millioner kroner i bøde for at have udsendt mindst 280 millioner spam-mails. Bøden er den første, efter Australien i 2004 vedtog en spamlov.

Det australske selskab Clarity1 skal betale rekordhøje 25 millioner kroner i bøde for at have udsendt millioner af spam-mails i de første 12 måneder efter Australien i 2004 indførte en ny spamlov.

Det er første gang, at et selskab bliver dømt efter den nye australske spamlov.

Bøden er egentlig delt op i to, nemlig godt 20 millioner kroner til selskabet og det resterende beløb til dets ejer, Wayne Mansfield, som har initieret spam-udsendelserne.

Det menes, at Clarity1 har udsendt mere end 280 millioner spammails, og de australske myndigheder har modtaget klager over selskabet fra lande så fjerne som Storbritannien.

Mindst 231 millioner emails er blevet afsendt efter lovens vedtagelse fra en stribe forskellige IP-adresser.

Clarity1 har i sit forsvar fremført, at selskabet har udsendt spammails på vegne af velgørende organisationer samt at de anvendte email-adresser er blevet indhøstet før loven blev vedtaget.

Desuden har selskabet hævdet at have forretnings-relationer med flere af modtagerne af spammailene.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse